Икономическият ефект от въвеждането на пръстовия отпечатък в болниците е нулев и методът създава проблеми. Това са признали от Националната здравноосигурителна каса преди специалната среща за обсъждането на новата регистрационна система в Министерството на здравеопазването, съобщи "Дарик".

Според служители на касата, идентификаторът създавала неудобство особено в онкологичните центрове, защото при пациенти на химиотерапия се променят детайлите по техните пръсти и се налага тези болни периодично да бъдат регистрирани наново, което отнема време.

Допреди смяната на ръководството, здравното министерство се хвалеше с над 15 млн. лв. спестени само за първия месец на работа на устройствата в болниците и намаляване на среднодневния разход с почти 2 млн. лв., макар че справката от самата каса показваше друго. Идентификаторът беше въведен задължително във всички лечебни заведения, които работят с касата от 1 ноември 2016 г. Изготвянето и интегрирането на системата струваше над 400 хил. лв.

Служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев насрочи днес среща между здравните власти и организациите, които обжалват легитимността на идентификатора пред Върховния административен съд, за да чуе мнението на всяка от страните. На срещата имаше представители на Националното сдружение на частните болници, Центъра за защита на правата на здравеопазването и Федерация "Български пациентски форум".

След края на срещата страните по делото и министърът на здравеопазването единодушно заявиха желание пръстовата идентификация като вход в болниците да отпадне, но ще изчакат решението на съда, което трябва да е готово на 16 март.

dnevnik.bg