Въпреки че заседава вече втори ден, Централната избирателна комисия (ЦИК) не може да вземе окончателно решение как да осигури машинно гласуване за всички секции за изборите на 26 март. Такова се налага, след като съдът окончателно реши, че във всички около 12 500 секции в страната и чужбина следва да се осигури възможност за гласуване с машини.

Към момента членовете на ЦИК са постигнали съгласие само за техническите изисквания към апаратите за гласуване, както и за частта, свързана с програмата, с която те ще работят. От изявления на говорителите на комисията днес се разбра, че предстои да се вземе решение и за устройствата за гласуване, които могат да бъдат машини или лаптопи. Все още няма решение дали те ще се купуват, наемат за определено време, или ще се вземат на лизинг.

ЦИК не може да се ангажира дали ще има решение до края на деня, тъй като била "колективен орган", чиито решения се вземали с две трети мнозинство. Това означава, че за да бъде взето решение, са необходими гласовете на 15 от 22-мата членове.

Говорителите на комисията не дадоха подробности около какво спорят членовете ѝ, за да не могат да излязат с решение втори ден. На въпрос дали имат притеснения, че провалът на машинното гласуване може да доведе до оспорване на изборите, Цветозар Томов обяви, че ЦИК не е изразявала скептицизъм. По думите му все някъде можело да спре токът, но всички български граждани ще имат възможност да изразят своята воля, тъй като има и гласуване с хартиени бюлетини.

Преди дни служебното правителство изрази готовност да отпусне допълнителни 23 млн. лева за осигуряване на машинното гласуване. От ЦИК съобщиха още, че за участие в изборите са регистрирани 13 партии и 9 коалиции. На три партии е отказана регистрация заради нередовни документи, една регистрация е заличена, а още една е отхвърлена.

dnevnik.bg