Красимир Анев се класира на престижното шесто място в първото мъжко състезание от световното първенство по биатлон в Хохфилцен - спринта на 10 километра, а още двама българи намериха място в топ 13.

Анев не допусна нито една грешка в стрелбата и остана на 33.5 секунди от изненадващия шампион Бенедикт Дол.

Германецът, който дори няма победа през петте си години в Световната купа, спечели първия си златен медал от световни първенства при мъжете и второ отличие след среброто с щафетата на 4х7.5 километра в Осло през 2016 г.

26-годишният биатлонист свали всичките десет мишени и направи страхотно бягане по последната обиколка, за да финишира за 23:27 минути.

Дол изпревари с едва седем десети от секундата Йоханес Бьо, въпреки че изоставаше от норвежеца с 9.3 секунди при излизането от последната стрелба.

Красимир Анев излезе с трети резултат след второто преминаване през стрелбището, но по последна обиколка загуби време от големия фаворит за златото Мартен Фуркад, американеца Лоуел Бейли и чеха Ондрей Моравец.

Анев записа най-добрия си резултат на световни първенства, след като досега върховото му постижение в индивидуален старт беше 11-ото място от спринта през 2013 г.

Впечатляващо състезание направи 23-годишният Aнтон Синапов, който също беше безгрешен на стрелбището и финишира 11-и с пасив от 47.7 секунди.

Това е най-добрият резултат в цялата му кариера и с пет позиции по напред спрямо най-предното му класиране в старт от Световната купа. Той бе най-младият от всички състезатели в топ 15.

Добре се представи и другият водещ български биатлонист - Владимир Илиев. Европейският шампион в спринта завърши 13-и с една грешка и изоставане от 48.3 секунди до победителя.

Мартен Фуркад, който прави изключителен сезон в Световната купа, направи по един пропуск в стрелбите от прав и легнал. Все пак бързото ски бягане позволи на защитаващия титлата си от Осло французин се качи на подиума и да спечели 22-ия си медал от световни първенства.

Петкратният носител на Световната купа изостана с 23.1 секунди от победителя и беше един от двамата в топ 6, които не свалиха всички мишени. Другият е Моравец, който сбърка веднъж.

Една грешка направи и 43-годишният Оле Ейнар Бьорндален, който участва на световното първенство за 22-а поредна година. Той се класира осми в днешния спринт с една грешка и пасив от 38.4 секунди.

Утре в Хохфилцен ще се състоят двете преследвания. Дамският старт е в 11.30 ч., а мъжете потеглят в 15.45 ч.