Белгиецът Давид Гофен е първият финалист във второто издание на турнира от категория "АТП 250" в София.

Той детронира миналогодишния шампион Роберто Баутиста Агут в най-качествения и оспорван мач от началото на надпреварата в зала "Арена Армеец".

Гофен загуби първия сет, а в решаващия трети изоставаше с пробив. Той обаче направи обрат и спечели със 7:5, 4:6, 7:6 (3) след изтощителна битка, продължила 2 часа и 45 минути.

В опит да спечели третата си титла като професионалист световният номер 11 ще срещне победителя от двубоя между Григор Димитров и грузинеца Николоз Басилашвили.

Гофен започна по-добре мача и реализира ранен пробив за 2:1. Той спаси няколко точки за връщане пробива и успя да затвърди предимството си.

Баутиста Агут все пак навакса изоставането си при 3:3, а при 6:5 принуди съперника да сервира за оставане в сета. Белгиецът не се справи с напрежението и след грешка от форхенд допусна нов пробив, който сложи край на първата част.

Гофен изглеждаше колеблив и на старта на втората част, като трябваше да спасява три шанса за пробив още в първото си подаване. Той обаче се справи с тежката ситуация, а в следващия гейм на свой ред проби и до края на сета печелеше сервис геймовете си, без да даде на съперника шанс да изравни.

В решаващата трета част Баутиста Агут спечели седем поредни точки, за да спечели подаването си на нула за 2:1 и да стигне до три поредни точки за проби в четвъртия гейм. Испанецът материализира втората и поведе с 3:1.

На свой ред Гофен влезе в силна серия. Той спечели три поредни гейма, като от пробив пасив стигна до пробив преднина при 4:3. И този път обаче се стигна до бързо изравняване при 4:4. В крайна сметка всичко трябваше да се реши в тайбрек.

В него Гофен поведе с мини пробив за 5:3, а след това реализира втори с изключителен минаващ удар от бекхенд по правата. Той стигна до три поредни мачбола и при свой сервис се възползва още от първия, за да запише първи успех в третия си мач с Баутиста Агут.

Гофен се класира за седмия си финал на турнир от световния тур на АТП и първи през 2017 г. В неделя той ще опита да прекъсна серията от четири поредни загуби в двубои за титлата.