Григор Димитров се класира за финала на тенис турнира в София след безупречна победа с 6:1, 6:3 срещу грузинеца Николоз Басилашвили.

Българинът стигна до успеха само за 63 минути и ще спори за титлата с белгиеца Давид Гофен, който по-рано днес отстрани миналогодишния шампион Роберто Баутиста Агут в най-оспорвания мач от началото на надпреварата в зала "Арена Армеец".

Е неделя от 17.00 ч. Димитров ще се върне на централния корт, за да опита да спечели втора титла през 2017 г. и общо шеста в кариерата му. Сблъсъкът с Гофен ще е единадесетият финал на българина в турнирите от световния тур на АТП.

Белгиецът има две титли в кариерата си oт шест финала, а в неделя ще опита да прекъсне серията си от четири поредни загуби в мачове за титлата.

Димитров показа много съобразителна игра и беше подбрал отлично тактиката си за двубоя. Той използваше умело сечения си бекхенд, който предизвика много грешки от разчитащия на повече сила Басилашвили, а когато имаше възможност, не пропускаше да атакува от форхенд.

Сервисът на българина също беше много солиден - шест аса, 87% спечелени точки при първи сервис и само осем загубени във всичките му подавания. Той успя да се справи отлично и с разгадаването на началния удар на грузинеца.

За разлика от предишните мачове, този път Димитров започна ударно. Той имаше нужда от едва шест минути, за да спечели първите три гейма. След още шест българинът вече водеше с 5:0 и два пробива аванс.

Басилашвили спря серията на съперника, а в следващия гейм дори стигна до първите си две възможности за пробив. Димитров обаче не си усложни задачата допълнително, обърна подаването си и приключи първия сет за едва 22 минути.

Във втората част грузинецът оказа доста по-голяма съпротива. Той спечели първите си три подавания, за да поведе с 3:2, като при третото успя да отрази две възможности за пробив.

В седмия гейм обаче Басилашвили се пропука при четвъртия шанс за пробив, който се откри пред Димитров. Българинът имаше трудности да затвърди предимството си и съперникът му получи единствената си възможност за пробив във втория сет.

Световният номер 13 обаче обърна подаването си за 5:3, след което приключи мача с втори пореден пробив, за да запише успех в първия си сблъсък с Басилашвили.

С днешната победа Димитров си осигури изкачване до 12-ото място в световната ранглиста от понеделник. Той няма да измести 12-ия в класацията на АТП Гофен, дори да го победи в утрешния финал.

Басилашвили пък си гарантира скок с цели 20 места до рекордната в кариерата му 67-а позиция в света, след като в София постигна страхотни победи над Aдриан Манарино, Доминик Тийм и Мартин Клижан.