По-голяма част от избирателите в Швейцария, които участваха в неделния референдум, се обяви против плановете на правителството да извърши данъчна реформа, с която на международни компании да бъде отнето правото да се възползват от солидни данъчни преференции.

Според прогноза на телевизия SRF планът е отхвърлен от около 60% и одобрен от 40% от гласувалите.

Повечето швейцарци смятат, че страната им наистина се нуждае от данъчна реформа, включително за да изчисти имиджа си на убежище за корпорации заради ниските ставки, от които се възползват. Спорът е за това как бизнесът да компенсира загубата на специалния данъчен статут, от който е привлечен.

Кантоните имат право да предлагат специален данъчен статут, позволяващ на някои чуждестранни компании да не плащат почти нищо друго освен федералния данък от 7.8%, обяснява "Ройтерс". Това предизвика критики от Европейския съюз, с който страната има споразумение за участие в единния пазар.

През 2014 г. Брюксел и Швейцария се договориха този статут да бъде премахнат, защото от него се възползват около 24 000 мултинационални компании, търгуващи безмитно в ЕС.

Властите предложиха в замяна данъчни облекчения върху разработките и изследванията на територията на Швейцария, по-голяма печалба от патентите, разработени в страната, както и намаляване на облагането на доходността от дялово участие.

Освен това отделните кантони също трябваше да намалят ставките по корпоративния данък за всички компании с цел чуждестранният бизнес да не претърпи сериозни загуби и да не си тръгне.

Парламентът одобри плана през 2016 г., но критиците му събраха 50 000 подписа за предизвикване на национален референдум. Ако голямата разлика от 20 пункта се потвърди и от официалните данни, това ще е тежко поражение за решението на депутатите, което се отменя.

Кампанията против плана се предвождаше от коалиция от социалдемократи, зелени, профсъюзи и лидери на църквата. Те се опасяват, че в крайна сметка от него ще пострада населението, защото ще трябва ефектът да се компенсира чрез по-малко публични разходи или по-високи данъци за физическите лица.

Според привържениците на предложението то е добре балансирано между пълното премахване на данъчните облекчения, критикувани от Европейската комисия, и нови мерки, които ще задържат конкурентното предимство на Швейцария.

Новият президент на САЩ Доналд Тръмп обещава скоро да обяви "феноменална" данъчна реформа, а властите във Великобритания казват, че може да компенсират трудностите от загубата до единния пазар на ЕС след Брекзит с предоставянето на примамливи данъчни облекчения.

dnevnik.bg