Поредица от важни за сигурността на Европа срещи ще се проведе тази седмица, като кулминацията им е Мюхненската конференция за сигурност на 17 - 19 февруари - най-авторитетният подобен форум в света.

Във вторник в Брюксел се събират министрите на отбраната на НАТО, а след това ще има среща на министри от страните от предвожданата от САЩ коалиция срещу "Ислямска държава" в Сирия и Ирак.

И на трите срещи ще присъства новият министър на отбраната Джеймс Матис, за когото това ще е първото посещение в Европа. На форума в Мюнхен той ще има двустранни срещи с ключови свои колеги, съобщи Пентагонът.

На конференцията в баварската столица за пръв път от 2015 г. насам ще участва канцлерът Ангела Меркел, която ще се срещне в Мюнхен с вицепрезидента на САЩ Майк Пенс. Това ще са първите разговори на Меркел с високопоставен представител на администрацията на президента Доналд Тръмп.

В Мюнхен очакват и външния министър на САЩ Рекс Тилърсън. Руската делегация е предвождана от колегата му Серегй Лавров.

Председател на конференцията е Волфганг Ишингер, бивш посланик на Германия в САЩ и един от водещите дипломати на страната в последните 20 години. Според него сред обсъжданите теми ще бъдат бъдещето на трансатлантическите отношения, НАТО и ЕС, украинската криза, връзките с Русия и войната в Сирия.

Преди срещата в Мюнхен европейските партньори на САЩ в НАТО най-вероятно ще бъдат подложени на критики от новата администрация за това, че не отделят достатъчно средства за отбрана и сигурност. Доналд Тръмп на няколко пъти нарече организацията "остаряла", но след това изясни, че недоволството му било само за това, че останалите не споделят справедливо бремето на разходите и че би трябвало има повече фокус върху борбата с тероризма.

В петък министърът на отбраната на Германия Урсула фон дер Лейен каза след разговорите си с колегата ѝ Джеймс Матис във Вашингтон, че настояването на американците за увеличаване на бюджетните отбранителни разходи е справедливо. "Ако искаме съвместно да се изправяме срещу кризите в света и в частност да се борим с тероризма и да поставим алианса на солидна основа, тогава всеки трябва да поеме своя дял", каза тя.

В момента от 28 държави членки само 5 - САЩ, Великобритания, Естония, Полша и Гърция - изпълняват ангажимента да заделят поне 2% от БВП за отбрана. В Европа увеличаването на разходите за отбрана трябва да се съобразява с ограниченията за бюджетен дефицит, съществуващи в ЕС и еврозоната. Всички обещаха до 2024 г. да достигнат този праг, като най-тежко е положението в Италия и Португалия, но и за Испания и Белгия има проблеми. По изчисления на брюкселския институт "Брьогел", основани на данни от 2010 г., Германия ще трябва да увеличи бюджета си за отбрана с почти 30 млрд. евро годишно до 2024 г. За Италия и Канада сумата е около 16 млрд. евро годишно, за Испания - 14 млрд. евро, а за Франция - допълнителни над 4 млрд. евро.

Фон дер Лейен добави, че с Матис са се съгласили, че много глобални проблеми, включително войната в Сирия, не могат да бъдат решени без участието на Русия. Но в същото време САЩ и Германия смятат, че с Москва трябва да се говори от позиция на силата, да се протегне ръка за преговори, както и че Русия трябва да уважава международното право и границите на другите държави.

Срещата между двамата бе първата на Матис с колега от Европа и продължи около час - два пъти повече от предвиденото по протокол. Министрите на отбраната от НАТО очакват на срещите с Матис в сряда и четвъртък да чуят какво по-точно мисли новата администрация в Белия дом за алианса и за войната в Сирия.

dnevnik.bg