Поне 39% от футболистите в четирите професионални нива на английския футбол не са били проверени за допинг, показват данните на британската антидопингова агенция (UKAD) за сезон 2015/16.

Взети са 1 204 проби от 1 989 играчи.

По информация на UKAD полузащитникът на втородивизионния "Брентфорд" Алън Джъдж е единственият в Англия и Уелс, който е уличен в нарушение на антидопинговите правила.

Висшата лига е единствената, в която има повече направени тестове, отколкото влезли в групата за мачовете футболисти - 799 проби от 550 регистрирани състезатели.

Не така стоят нещата в по-долните лиги. Във второто ниво - Чемпъншип - са взети 540 проби сред 689 играчи, в Лига 1- 347 проби сред 742 играчи, а в Лига 2 - 317 проби сред 740 играчи.

"Приоритет на нашата антидопингова програма е "елитът". Искаме фокусът да е върху тези играчи, които са записали най-много минути. Въпреки това всеки футболист трябва да знае, че може да бъде проверен по всяко време", заявиха от Английската футболната асоциация (ФА).

В Националната лига, която включва трите топ дивизии в аматьорския футбол в Англия, не е проверен нито един футболист. В женската Суперлига са взети само 36 проби сред 169-те футболистки, или само 22% тествани състезателки.

"Ние създаваме и доставяме програма от тестове за футбола, които целим да са възможно най-ефективни. Влагаме най-много ресурси там, където считаме, че има най-голям риск от допинг измами", каза говорител на UKAD пред BBC.

В тази статистика не са включени данни за играчите в националните отбори до 18 и до 21 години, тъй като те са обект на антидопинговите програми на УЕФА.

От футболната асоциация на Англия обявиха, че ще има повече допинг проби през този сезон. От следващия сезон - 2017/2018 - броят им ще бъде удвоен, а бюджетът за тестване на състезатели ще стане 2 млн. паунда.

"Никой друг ръководен орган във Великобритания не е инвестирал толкова средства и ресурси, за да предотврати използването на допинг във футбола. Мащабът на тестовете нараства всяка година. Програмата е гъвкава, за да отговори на риска от допинг", казаха още от ФА.

В Германия местната антидопингова агенция (NADA) e взела 1110 проби от играчи в първите две професионални дивизии, в които има общо 36 отбора. Освен това са правени тестове покрай мачовете на националните отбори и баражите за изпадане.

В Испания, откакто през май 2016 г. местната антидопонгова агенция беше обявена за несъответстваща на световния антидопонгов кодекс от WADA, не са правени допинг проби.

dnevnik.bg