Върховният административен съд (ВАС) ще се произнесе утре дали евродепутатът Николай Бареков ще може да участва на предстоящите на 26 март предсрочни парламентарни избори с новото име на партията си - движение "Презареди България". Това се разбра по време на заседанието по жалба на Бареков срещу ЦИК, която не го е регистрирала с новото име.

На предишните избори партията на Бареков се казваше "България без цензура", за тези избори той реши да я закрие и да учреди "Презареди България". На 2 февруари Софийският градски съд (СГС) уважи искането името да бъде сменено, но т. к. решението можеше да се обжалва в 7-дневен срок, то не беше влязло в сила до 9 февруари и промяната не можеше да бъде вписана в регистъра на политическите партии. Така Бареков изпускаше срока 8 февруари за регистрация в ЦИК за предстоящите избори с новото име. Все пак той внесе документите, но членовете на избирателната комисия не са успели да вземат решение (с две трети на гласовете) дали да регистрират партията със старото или с новото име.

Така случаят стига до съда, а междувременно решението за промяна на името на партията влезе в сила. Пред магистратите Бареков и адвокатът на партията Десислава Манолкова заявиха, че няма житейска и юридическа логика да участват в предстоящите избори с име, което вече не съществува.

След заседанието пък Бареков заяви, че ако съдът не го допусне да участва на изборите с новото име на партията, той се отказва от политиката. "Аз няма да имам друг избор, ще се оттегля от българската политика - може би временно, може би завинаги", коментира той.

"За мен политиката не е на всяка цена, като не ме пусне съдът си заминавам, вие ще се любувате на следващия парламент с Марешки, с Борисов вътре, с мутри, с гейове, с педерасти, с изроди", допълни Бареков. На забележката на журналисти, че не е европейско да говори така, той заяви, че това било положението в морален план.

Попитан защо е поискал от съда да разгледа промяната на името на партията чак на 24 януари, след като решението за това било взето на конгреса й на 7 януари, той отново обвини съда. По думите му Софийският градски съд (СГС) приложил спрямо него процедурни хватки. В началото той запазил в съда името "България презарежда", на конгреса обаче било избрано "Презареди България" и според него съдът две седмици не му казал, че можел да запази и второто име, въпреки че бил запазил първото.

От съда отрекоха обвиненията като посочиха, че Бареков е запазил името "Презареди България" на 12 януари. Удостоверението за запазването на това име било готово за седем дни - на 19 януари. Евродепутатът обаче отишъл да го вземе от съда на 23 януари и на следващия ден подал искането за вписването на промяната в регистъра на политическите партии.

Принципът е да си избереш име, да провериш дали то е свободно или не, след което да се проведе конгрес, на който да бъде одобрено и да го запазиш в съда, обясниха юристи пред "Дневник". Бареков обаче направил обратното - запазил име, но конгресът избрал друго, което не е проверено дали е свободно или не.

dnevnik.bg