Руски инвеститори проявяват интерес към варненското пристанище. Това каза днес по време на двустранен бизнес форум в града търговският аташе на Русия у нас Игор Илингин.

"Вие знаете, че напоследък то работи на печалба, поради това, че има бизнес проекти и контакти с Русия, обясни той. Това засяга не само видът товари, но и тръбите за Южен поток, които се пазят в порта. Проектът сигурно ще бъде реализиран. Частично тръбите бяха изнесени, но след това се реши, че това е една хубава дестинация, и част от тръбите останаха", каза още Илингин.

Според него технико-икономическа обосновка на проекта за газовия хъб "Балкан" се очаквало да стане факт в края на тази или началото на 2018 г.

Игор Илингин цитира президента Путин, се необходими "железобетонни гаранции", за да бъде реализиран проекта "Южен поток". "Турски поток" е подписан, но той е за две тръби, а Южен поток бе проектиран на четири тръби, но принципно – да, може да продължи при наличието на гаранции", каза той.

Търговският аташе на Русия у нас съобщи също, че руски компании, свързани с кораборемонтни дейности, извършени във Варна били доволни от качеството на извършените работи и от сроковете. За това той се надявал, че "тази дейност ще бъде продължена в различни посоки". "Имаме интерес към ремонта и към строителството на нови кораби, каза той. "Агрополихим" има контакти с руско предприятие, което предлага технологии за производство на катализатори. Това е също едно възможно направление за сътрудничество", допълни Илингин.

Пред частниците във форума той обясни, че през последните три години Варна се е преобразила и по тази причина през м.г. там е проведена среща на българо-руската междуправителствена комисия.

"Във Варна работят много руски инвеститори, каза Илингин – например, големият проект на Камчия (Санаторно – оздравителния комплекс "Радуга", собственост на правителството на Москва, бел. ред). Освен това Варна традиционно заема едно от първите места сред градовете, в които руски граждани купуват имоти. Има много руски инвеститори, които продължават да строят курортните комплекси по крайбрежието, което ще спомогне за привличане на още туристите", обясни още Игор Илингин.

Според него руските икономически приоритети в отношенията с Българя през тази година били възстановяване на търговския обмен и развитието на туризма. Постигната била договореност за броя на полетите от Русия до Варна, които щели да нараснат два пъти.

По време на днешния бизнес форум кметът на Варна Иван Портних представи проект за създаване на "Зона за иновации и развитие – Варна". Та трябва да включва 4 общини – Варна, Аксаково, Белослав и Девня".

"Амбицията ни е да развием заедно възможностите за инвестиции, като съчетаваме различните преимущества на общините – свободни терени, логистика, включително използване на пристанищните мощности около езерото, работна ръка", обясни Портних. Той даде пример с Варна и Девня, които през 2015 г. заедно са формирали 86,5% от общия обем на преките чуждестранни инвестиции в района.

Той цитра данни на НСИ за 2015 г. според които Варненска област е втора в страната – веднага след София, по преки чуждестранни инвестиции. Според него индиректни показатели показатели за развитието на града днес били рекордно високият бюджет за 2017г. - 270 млн. лв. при запазена данъчна тежест и липса на нови дългове, инвестициите на нискотарифни авиокомпании, развитие на строителния сектор и ниското ниво на безработица – около 4%.

Според генералният консул на Руската федерация във Варна Сергей Лукьянчук Русия и България са преминали през сложен и противоречив етап на преструктуриране на държавните си икономики.

"Този процес продължава и очевидно, че за да се постигне по-високо равнище на икономически ръст, са необходими нови взаимоизгодни проекти", обясни той пред присъстващите на бизнесфорума във Варна.

Дневник