Европейският съюз трябва да очаква и тази година през Средиземно море от Либия да преминат поне толкова мигранти, колкото и миналата, когато рекорден брой пристигнаха в Италия. Това заяви директорът на европейската агенция за гранична и брегова охрана Фабрис Леджери, цитиран от "Ройтерс".

Около 1.6 милиона бежанци и мигранти са достигнали Европейския съюз през Средиземно море през периода 2014-16 г. и основният маршрут сега преминава от бреговете на размирна Либия до Италия.

През 2016, 2015 и 2014 г. имахме над 150 000 нередовни мигранти, идващи от Либия", каза той, използвайки термина, предпочитан от ЕС за лицата, влизащи незаконно, отбелязва Ройтерс. "Миналата година имахме 17-процентно увеличение или 181 000 случая на незаконно преминаване на границите от мигранти, идващи от Либия. Трябва да сме готови да се сблъскаме със същия брой", продължи Фабрис Леджери.

ЕС полага усилия да намали броя на хората, които с лодки на контрабандисти предприемат опасното пътуване от либийския бряг. Това включва подкрепа за признатото от ООН правителство в Триполи, усилия за увеличаване на депортациите на лица без право на убежище и сътрудничество с африканските страни по протежение на миграционните маршрути, за да се гарантира, че ще пропускат по-малко мигранти. Тези мерки обаче ще дадат резултат в средносрочен и дългосрочен план, каза Леджери, според когото засега ЕС трябва да се погрижи Италия да разполага с достатъчно подкрепа и капацитет, за да се справи с вълна от мигранти.

"Надявам се, че през 2017 г. ще видим началото на промяна, позитивен ефект от алтернативни мерки. Но за тези мерки трябва време", каза той.

По данни на ЕС 70 процента от пристигащите през Либия от бедна Африка не бягат от въоръжени конфликти или деспотични режими и затова е малко вероятно да получат убежище. Те са категоризирани като икономически мигранти и ЕС иска да ги депортира, припочни БТА.
Повечето от върнатите от ЕС всъщност са граждани на страни от Западните Балкани.

По данни на Фронтекс целият ЕС е депортирал около 176 000 души миналата година, приблизително колкото и през 2015 г. Но повечето от върнатите всъщност са граждани на страни от Западните Балкани, нечленуващи в ЕС.

По-сложните депортации към Близкия изток често се бавят заради процедурите за кандидатстване за убежище, които трябва да гарантират право на обжалване.

Такъв е случаят със сирийците и други потенциални бежанци, които масово нахлуха в Гърция през Турция през 2015 г. - вълна, която сега е спряна, след като Брюксел сключи споразумение с Турция, по силата на което тя не им позволява да напуснат бреговете й.

Докато потвърдените бежанци не може да Бъдат връщани, за африканските мигранти пречките, бавещи масовите депортации, включват проблеми с идентификацията и получаването на документи за пътуване, както и неохотата на някои африкански страни да приемат обратно гражданите си. ЕС работи усилено по този въпрос с Нигерия, Сенегал, Мали, Нигер и Етиопия.

Германското правителство призна, че мисията на Европейския съюз за борба с трафика на мигранти в Средиземно море, наречена "операция София", всъщност помага на трафикантите на хора, предаде преди седмица ДПА.

Организациите за трафик на хора включват в сметките си присъствието на тези кораби във водите, се казва в отговор на германското правителство на въпрос на партията Левите, цитиран от германски медии. Тези организации знаят, че "международните закони за мореплаване задължават тези кораби да оказват спешна помощ". "Правителството гледа с безпокойство как трафикантите на хора нагаждат своя бизнес модел към този факт", се посочва в отговора на правителството.

Германските ВМС са спасили 9455 мигранти и бежанци в Средиземно море от началото на операцията през юни 2015 г. Още 22 641 души са спасени от другите 24 страни, участващи в операцията, а 351 плавателни съда, принадлежащи на трафиканти, са потопени.

Министрите на отбраната на държавите от НАТО решиха в сряда на заседание в Брюксел да бъде обособен изнесен команден център в Неапол, както и от Сицилия да започне използването на разузнавателни дронове. Това съобщи на пресконференция генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг.

В отговор на въпроси той уточни, че се очаква командният център да заработи съвсем скоро, но там вече са изпратени 100 военни от алианса. Безпилотните самолети, разположени в Сицилия, ще бъдат използвани за събиране на данни по южната граница на пакта. По думите на Столтенберг, новите структури в Италия ще помагат за взимането на по-информирани решения. Ще подобрим подготовката си, включително със силите за бързо реагиране, за действия в този регион, поясни генералният секретар.

Столтенберг призова държавите от Съвета за сигурност на ООН да подкрепят правителството на националното единство в Либия. Най-доброто оръжие срещу тероризма са местните сили за сигурност, усилията в Афганистан са пример за успех - започвайки от нулата, вече там има 350-хилядна армия, която работи самостоятелно, след като бе обучена от нас, заяви той. Столтенберг отбеляза, че половината военни на НАТО в Афганистан не са от САЩ, както и че досега в операциите на пакта в ислямската държава са участвали стотици хиляди европейски бойци.

Държавите от НАТО са готови да направят повече разходи за отбрана, не за да угодят на САЩ, а защото усещат необходимостта от по-добра сигурност, заяви Столтенберг. Той изрази очакването всички страни от алианса да изпълнят даденото обещание за постигане на разходи за отбрана от два процента от БВП до 2024 година. По неговите думи Румъния и балтийските държави вече са близо до постигането на целта.

Става въпрос за приоритети в бюджета, не е лесно, но е постижимо. Мнозина предпочитат да харчат за образование, пътища, намаляване на данъците - това е въпрос на политически избор. Сигурността трябва да стои дори по-напред. До неотдавна в Европа успявахме да спазваме целта за два процента. Честната подялба на тежестта в НАТО не включва само разходи за въоръжение, но и участие в общи операции на съюзниците, коментира Столтенберг. 

dnevnik.bg