От влизането в сила на последните промени в Закона за движение по пътищата, с които на пътна полиция бе дадена възможност да спира коли от движение при тежки нарушения на шофьорите, до 14 февруари столичният КАТ е наложил тази санкция 20 пъти. Това показа проверка на "Дневник" в СДВР.

Причината за налагането на тази санкция е била, че шофьорът не притежава валидна шофьорска книжка или е управлявал колата след употреба на алкохол с концентрация над 0.5 промила в кръвта.

В някои от тези случаи е било установена употреба и на наркотични и други упойващи вещества. Отнемането е било наложено за срок от 6 месеца до 1 година.

Номерата обаче могат да се свалят само ако провинилият се е зад волана на собствената си кола.

Много от автомобилите на пътя обаче са лизингови, фирмени или взети назаем от роднини и познати. Така при 500 случая седмично, при които колите трябва да се дерегистрират, само в 150 мярката може да се приложи, уточни Терзийски. В останалите случаи важат традиционните санкции.

Преди дни директорът на националната полиция Христо Терзийски заяви, че една от най-тежките санкции, която бе приета и с идеята да е най-ефективна - сваляне на номера и дерегистрация на автомобила, може да се приложи в едва около една четвърт от случаите. Депутатите записаха, че на нея подлежат всички, които карат под въздействието на алкохол или наркотици, откажат да минат проверка за употребата им или шофират без книжка.

Според приетите от депутатите текстове в Закона за движение по пътищата, които влязоха в сила от 21 януари, номерата на колите се свалят на място, като собственикът има 12 часа, за да я прибере. Ако наред с тази санкция е отнета и книжката, това може да се направи от друг правоспособен шофьор.

В същото време вече има критики и срещу това, че без номера на колите си могат да останат и водачите, които са забравили да подновят шофьорската си книжка.

dnevnik.bg