САЩ имат интерес да помогнат за сключването на мирно споразумение, което ще прекрати конфликта между палестинци и израелци, а Доналд Тръмп се ангажира да помогне това да се случи, стана ясно след вчерашните разговори между премиера на Израел Бенямин Нетаняху и президента на САЩ, обобщават световните агенции.

Американският държавен глава посъветва палестинците да се въздържат от създаването на селища и подчерта, че ще бъде необходимо постигането на компромис, за да се изгради мир. "И двете страни ще трябва да направят компромиси", отбеляза Тръмп.

Нетаняху е посочил, че има две условия за мира. "На първо място палестинците трябва да признаят еврейската държава. На второ място при всяко мирно споразумение Израел трябва да запази контрола над всички територии западно от река Йордан", уточни той.

Освен това премиерът на Израел е поискал от Тръмп да признае израелското присъствие в Голанските възвишения като част от израелската държава. Американският президент обаче дипломатично е отбелезал, че не е изненадан от молбата и това може и да се случи. Нетаняху и Тръмп са се разбрали и за подобряване на отношенията между Израел и САЩ.

По отношение на Иран и двамата са били на мнение, че страната е заплаха, както по отношение на политиката си така и що се отнася до терористичната групировка "Ислямска държава", която има свои части на нейна територия. "Една от най-лошите сделки, които съм виждал, е тази с Иран. Моята администрация вече наложи нови санкции на Техеран и аз ще направя повече, за да не създаде Иран никога, и наистина имам предвид никога, ядрено оръжие", е казал Тръмп.

Протести срещу новия посланик на САЩ в Израел

Часове, след като Тръмп прие Нетаняху, стотици, включително много евреи, се събраха пред Белия дом, за да протестират срещу избирането на Дейвид Фридман за американски посланик в близкоизточната държава, срещу възможното преместване на американското посолство в Ерусалим и провала да се спрат израелските поселения в Палестина. Протестиращите бяха около 200.

Междувременно петима бивши американски посланици в Израел заявиха, че предложеният от президента Доналд Тръмп за този пост Дейвид Фридман не е квалифициран и призоваха сенаторите да обмислят много внимателно номинацията му, предаде "Асошиейтед прес". В писмо до членовете на сенатската комисия по външните работи бившите дипломати Томас Пикъринг, Уилям Харъп, Едуард Уокър, Даниъл Кърцър и Джеймс Кънингам, пишат, че Фридман отстоява "екстремни радикални позиции" и че е нарекъл решението (на израелско-палестинския конфликт) с две държави "илюзорно решение на несъществуващ проблем".

"Според нас комисията трябва да се увери дали г-н Фридман има уравновесеността и темперамента, необходими за да представлява Съединените щати като посланик в Израел", гласи писмото. "Американският посланик трябва да работи посветено на отдавнашната цел на нашата страна в района, следвана от двете партии: укрепване на сигурността на Съединените щати и на нашия съюзник Израел, и напредък към мир между Израел и съседите му, конкретно палестинците", пишат бившите посланици.

Комисията ще се събере в четвъртък, за да изслуша Фридман и да обсъди номинацията му. Петимата бивши посланици, които са били назначени и от демократически, и от републикански президенти, добавят в писмото, че Фридман е обвинил президента Барак Обама и целия Държавен департамент в антисемитизъм.

dnevnik.bg