Ветеранът Лоуел Бейли от САЩ изненада фаворитите и спечели златния медал в индивидуалния старт на 20 километра от световното първенство по биатлон в Хохфилцен.

Той завоюва първото си отличие от голям шампионат и донесе първа световна титла в историята на американския биатлон.

Досега американецът дори не беше печелил победа в Световната купа, а личният му рекорд беше втори място в спринта в Контиолахти през 2014 г.

Бейли, който през август ще навърши 36 години, потегли с последен стартов номер - №100, не допусна нито една грешка в стрелбата и финишира за 48:07.4 минути. Той изпревари само с 3.6 секунди чеха Ондрей Моравец, който свали 19 от 20-те мишени.

Американецът затвърди чудесната си форма в Хохфилцен, след като се класира четвърти в спринта и шести в преследването. Преди този шампионат той никога не беше влизат в топ 5 на старт от световно първенство.

Фаворитът за титлата днес Мартен Фуркад остана трети, след като сбърка два пъти на стрелбището и финишира с пасив от 32 секунди до победителя.

Французинът спечели трети медал в трите си индивидуални старта в Хохфилцен след златото в преследването и бронза в спринта. Той вече има 23 медала от световни първенства - 11 златни, девет сребърни и четири бронзови.

Красимир Анев отново се представи най-добре от българските биатлонисти. Той прибави 16-о място към шестото в спринта и седмото в преследването. Анев направи две грешки в стрелбата и остана на 2:06.8 минути от Бейли.

Владимир Илиев е 24-и с три пропуснати мишени и пасив от 3:01.6 минути, а Антон Синапов се класира 39-и, след като също сбърка три пъти на стрелбището и натрупа изоставане от 4:21.4 минути до победителя.