Българският бегач на ултрадълги разстояния Андрей Гридин започна новия сезон с победа.

Бившият национал по ски бягане спечели първото състезание в календара си за 2017 г. - Hajar 100 Urban Ultra, което се проведе в Дубай.

Гридин измина 100-километрото трасе за 10.30 часа при средна температура на въздуха 24 градуса и буря с ураганен вятър в най-високата част от отсечката.

Настоящият маршрут на надпреварата се състои 30 километра асфалт и 70 километра чакъл. Предварително обявената трудност в базата данни на International Trail-Running Association беше 2900 метра положителна сборна денивелация.

Реално отчетената денивелация по време на състезанието обаче е била 4700 метра. Трудността на трасето се допълва от факта, че близо 4000 метра от нея е събрана в първите 50 километра.

Гридин ще се прибере в България на 21 февруари, за да започне възстановяване и подготовка за следващото си предизвикателство - проекта "100 под 8".

Роденият в Казахстан състезател ще опита да постави нов рекорд на България за бягане на 100 километра по 400-метрова писта. Целта на 28-годишния бегач е да слезе под осем часа. Той планираше да направи опита си още през ноември, но реши да го отложи за 8 април.

Гридин се представя впечатляващо в последните две години. През 2015 г. той спечели всички възможни състезания на свръхдълги дистанции по планинско бягане в България, а през 2016 г. започна да печели и на международно ниво.

През юли 2016 г. Гридин спечели ултрамаратона Olympus Mythical Trail в Гърция, като постави рекорд на трасето - 14.36:00 ч. за 100 километра при 6450 метра денивелация.

На 25 септември състезателят на клуб "Маратон Пловдив" спечели и надпреварата Marathon Trail Lago di Como в Италия - 115 км с над 7400 метра денивелация за 15.58:55 ч. Сезонът му завърши с трето място в едно от най-тежките планински бягания - Salomon Cappadocia Ultra Trail в Турция.