Русия e новият световен шампион по биатлон в мъжката щафета.

Квартетът на "сборная" направи страхотно състезание в Хохфилцен, не влезе нито веднъж в наказателна обиколка и използва едва три допълни патрона.

Aлексей Волков, Максим Цветков, Антон Бабиков и Антон Шипулин завършиха състезанието за 1.14:15 ч. и изпревариха с 5.4 секунди щафетата на Франция, която използва един допълнителен патрон повече.

Волков сбърка по веднъж в двете си стрелби, но въпреки това предаде пръв, а Цветков и Бабиков задържаха лидерската позиция с безупречна стрелба.

Симон Дестьо свърши добре своята работа на трети пост за Франция и предаде щафетата на Мартен Фуркад с изоставане от 12.5 секунди.

Най-добрият биатлонист в света свали всичките десет мишени, но въпреки това не успя да догодини Шипулин, който за пореден път доказа класата си на последен пост.

Русия спечели първа победа при щафетите през този сезон след две втори и едно трето място в предишните стартове, валидни за Световната купа. Това е първи медал за "сборная" в Хохфилцен при мъжете и второ отличие след среброто в смесената щафета.

Австрия грабна бронзовите медали на родна земя, след като използва десет допълнителни патрона и не влезе в наказателна обиколка.

Симон Едер се движеше рамо до рамо с Бабиков и предаде с минимално изоставане от половин секунда на Доминик Ландертингер, който обаче финишира на 20.1 секунди зад Шипулин.

Германия беше на добра позиция да се бори за златото, след като на трети пост Арнд Пфайфер съкрати пасива до Русия на 13.8 секунди. Бундестимът обаче дори не успя да се добере до медал след неубедителен последен пост на Симон Шемп.

Щафетите на Италия и Украйна допълниха челната шестица, а САЩ със световния шампион в масовия старт Лоуел Бейли се нареди на седмица позиция.

Българската щафета в състав Красимир Анев, Антон Синапов, Михаил Клечеров и Владимир Илиев се класира девета на 2:50.3 минути зад победителите.

България се движеше в челото на класирането след първите три стрелби, но при второто си преминаване през стрелбището Синапов влезе в наказателна обиколка и това сложи край на шансовете за място в първата шестица.

Голямото разочарование днес беше щафетата на Норвегия, която сдаде безславно титлата си от световното първенство в Осло през 2016 г.

Скандинавците финишираха осми с изоставане от 2:22.3 минути, след като Оле Ейнар Бьорндален, Емил Хегле Свендсен и Йоханес Бьо направиха слабо бягане, а най-добрият стрелец в отбора - Тарей Бьо, влезе в наказателната обиколка.