Континент с площ, равняваща се приблизително на две трети от тази на Австралия, лежи наблизо на дъното на Тихия океан. Хората виждат само малка част от него - издигащите се над морското равнище острови на Нова Зеландия и Нова Каледония.

Тези свои заключения представиха през седмицата учени в списанието на Геоложкото общество на Америка.

Според тях осмият континент на Земята е с площ от 4.5 милиона квадратни километра и 94% от него са под водата. Само най-високите му части са видими като острови.

"Ако можеше да източим океаните, всеки щеше да види, че имаме планински вериги и самостоятелно оформен континент над океанското дъно", казва Ник Мортимър, геолог в Дъндин, Нова Зеландия. Той е и водещият в публикацията на статията "Зеландия - скритият континент на Земята". В нея се твърди, че нови находки потвърждават с доказателства това, което е било подозирано отдавна.

"Някъде от 20-те години на ХХ век изданията за геология от време навреме използват думата "континентален" в описанието на Нова Зеландия, архипелага Чатъм и Нова Каледония. Разликата този път е, че смятаме, че сме събрали достатъчно информация да променим тази дума на "континент".

Мортимър описва, че преди стотина години колегите му са открили край Нова Зеландия гранит като този от острови отвъд Южния полярен кръг, както и метаформни скали на Нова Каледония, които говорят за континентална геология.

Ако последните публикации се приемат от научната общност, картографите ще трябва да прибавят на бъдещите карти и атласи нов, осми континент. "Статията ни се позовава на емпирични наблюдения и описания. Истинската проверка за нея ще бъде да видим след 50-100 години на картите името Зеландия", казва и Мортимър.

Колегите от екипа му смятат, че този континент се е отделил от Австралия преди около 80 милиона години и е потънал под морето като част от разпадането на южния суперконтинент Гондвана.

Дневник