Французинът Жо-Вилфред Цонга спечели тенис турнира в Ротердам след обрат срещу белгиеца Давид Гофен - 4:6, 6:4, 6:1.

Цонга завоюва 13-ата си титла в турнирите на АТП и първа от категория "АТП 500", а Гофен записа шеста поредна загуба във финали и остава с два трофея от 2014 г.

Французинът изигра неубедителен първи сет, но след 4:4 във втория спечели осем от следващите девет гейма и стигна до четвърта победа от шест мача с белгиеца след 1 часа и 56 минути игра.

Цонга реализира четири от 12-те си възможности за пробив в мача и благодарение на солидния си първи сервис отрази шест от осемте, които се откриха пред Гофен. Французинът завърши с 68% вкаран първи сервис и 80% спечелени точки на първи сервис.

Той спечели първа титла от септември 2015 г. и най-големия си трофей от лятото на 2014 г., когато триумфира на мастърса в Синсинати. Oт понеделник Цонга ще се изкачи с три места до №11 в световната ранглиста.

Гофен, който отстрани Григор Димитров в четвъртфиналите и игра финал на втори пореден турнир след този в София, за пръв път в кариерата си ще влезе в топ 10.