Германия и Франция искат Европейският съюз да намали защитите на правата на човека и да позволи търсещи убежище да бъдат депортирани, преди документите им да бъдат разгледани.

Това гласи общо предложение на Берлин и Париж, видяно от агенция "Ройтерс". Тази опция ще действа по време на "масови притоци" на хора в ЕС.

Според настоящите закони, ако Евросъюзът връща търсещи убежище да изчакат решението за статута си в трета държава, тя трябва да отговаря на определени условия.

Връщането на мигрантите бе ключов елемент от споразумението между ЕС и Турция, сключено миналата година.

С него Анкара се ангажира да пресече маршрутите на каналджиите през Егейско море и да приеме обратно сирийците, на които е отказано убежище в Гърция. В замяна ЕС трябва да вземе по един сирийски бежанец за всеки върнат, както и да подпомага финансово Турция.

Малко съседни на Европа държави изпълняват критериите, сред които са хуманни условия в центровете за прием, достъп до здравеопазване, образование и до пазара на труда.

В предложението си Берлин и Париж предлагат тези критерии да бъдат променени, така че системата за убежище да бъде "гъвкава", а споразумението с Турция да бъде пример за бъдещи сделки с други държави.

"Не става въпрос за изграждане на "крепост Европа". Става въпрос за борба с нелегалната имиграция, която вече коства хиляди животи, и за замяната ѝ с регулирана система на законен прием, комбинирана с хуманни условия за живот", пише в текста.

Улесняването на депортациите ще демотивира каналджиите и мигрантите, а в същото време Европа ще може да приеме истински бежанци и да им предложи по-добри условия в държави извън блока.

Дневник