Жените, служещи в турската армия, вече ще имат право да носят мюсюлманска забрадка, когато са на служба, съобщи министерството на отбраната.

Досега бе забранено в нея да служат жени, които се забраждат според мюсюлманските традиции. В поделенията, заведенията и почивните домове на армията не се допускаха и забрадени съпруги на военни.

След като миналата година бе премахната забраната за носене на забрадки в полицията, армията оставаше единствената институция, където ограничението още беше в сила.

Новата мярка важи и за курсистките във военните училища, които също ще може да присъстват на занятия с покрити глави.

Турските въоръжени сили се считат за пазители на светския характер на турската република, поради което досега не допускаха мюсюлманското облекло и спазването на ислямските традиции от служителите в системата.

С възхода на Реджеп Ердоган обаче постепенно все повече религиозни практики се завръщат в политиката.

До 2013 г. носенето на мюсюлмански забрадки в университетите, училищата и държавните учреждения бе забранено и беше легализирано при управлението на Партията на справедливостта и развитието (AKP) на Ердоган. Тогава той коментира, че светската забрана е била дискриминация спрямо отдадените на религията туркини.

Съпругата и дъщерите на президента носят хиджаби и консервативно облекло, а той и негови съратници неведнъж са се изказвали пренебрежително и обидно за ролята на жената в обществото.

Миналата година бяха възстановени мюсюлманските служби в музея "Света София" - място с особена историческа ценност, било първо християнска църква, а по-късно джамия.

През 1935 г. тя бе превърната в музей, уважаван и от двете религии, с нареждане на Мустафа Кемал Ататюрк.

Преди дни властите започнаха и строеж на джамия на площад "Таксим" в центъра на Истанбул - мястото, на което се издига една от най-известните статуи на Ататюрк.

dnevnik.bg