Към настоящия момент не мога да дам пълни гаранции, но ще направим всичко възможно тази процедура да завърши успешно, каза Манол Илиев, управител на "Лирекс.бг", единствената фирма, която подаде оферти за доставка на машини за гласуване. Неговата оферта е постъпила в 16:17, което е 13 минути преди крайния срок.

След като комисия на Централната избирателна комисия комисия прие документите за участие Илиев каза, че предложението им е за новопроизведени машини. "Всичко е въпрос на търговска преценка, дали може да бъдат давани под наем на други клиенти", каза Илиев на въпрос дали офертата му е за даване под наем или за продажба. "В деня, когато чухме, че е излязло съдебното решение, касаещо този въпрос в същия ден получихме пратка с една такава машина", намери символика Илиев. Машината е произведена за избори в друга страна, които ще се проведат през есента."Необходимия софтуер го имаме разработили сме го отдавна. Беше проверен и променен според изискванията за търга, буквално за часове", каза още Илиев.

Той добави, че производството не може да започне преди да е сключен договор.Чисто технически, една такава поръчка от близо 13 000 машини представлявала 40 40 футови транспортни контейнера. Подобно количество можело да бъде произведено в рамките на пет работни дни, но необходимите за това компоненти, които са 10-15, може да не достигат. Тяхната доставка отнемала около месец. "Рискове има. Не съм в състояние да дам гаранции, но мога да дам надежда", повтори Илиев.

След като бъдат проверени внесените днес документи, ще бъде внесено техническото предложение, а на 24 февруари ще се отвори самото ценово предложение.

Обществената поръчка е за доставка на 12 500 устройства за машинно гласуване. Прогнозната стойност е над 12 млн. лв. Максималната допустима стойност на обществената поръчка е 15 милиона лева без ДДС.

Поръчката беше спешно обявена, след като Върховният административен съд (ВАС) постанови да бъдат осигурени машини за гласуване във всички избирателни секции, като отмени решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) от 27 януари, според което машинното гласуване трябваше да се състои само в 500 секции. Делото бе образувано по жалба на четирима бивши депутати от РБ, сега лидери на "Нова република" - Трайчо Трайков, Радан Кънев, Петър Славов и Мартин Димитров. Според тях законът ясно казва, че при всички избори след президентските през 2016 г. и двата начина на гласуване стават равностойни и избирателят във всяка секция трябва да има избор да гласува или машинно, или с хартиена бюлетина. Това задължава администрацията да осигури възможност за машинно гласуване във всички секции в страната и липсата им може да създаде основание да се оспорят резултатите от изборите. ВАС потвърди това.

Дневник