Отстраненият вчера главен секретар на МВР Георги Костов обвини служебния премиер Огнян Герджиков и министъра на вътрешните работи Пламен Узунов в указване на натиск, за да напусне. Пред "Нова телевизия" той заяви, че Пламен Узунов го е заплашил, че ще бъде дискредитиран, ако не подаде оставка, за което Костов е подал сигнал в прокуратурата.

Бившият главен секретар на МВР разказа как са протекли поч асове разговорите, които е водил с Узунов и Герджиков. По думите му първоначално оставката му била поискана миналата сряда от служебния министър на вътрешните работи.

"След като чу отказа, министърът ми заяви в прав текст, че ще стартира процедура по отстраняването ми и ще ме дискредитира", заяви Костов. По думите му самият Узунов му е заявил, че това ще се случи чрез подаване на сигнали срещу него от настоящи и бивши служители на МВР за оказване на натиск.

"До момента на подаването на моя сигнал в прокуратурата срещу мен в МВР не е получаван сигнал от настоящи или бивши служители", убеден е Костов. Той заяви, че двама от хората, които са подали сигналите срещу него, в момента са "подчинени на министъра", единият е зам-министър, а на останалите предстои кариера в държавната администрация.

Георги Костов разказа и за последвал разговор, иницииран от премиера Герджиков, който му заявил, че "нямаме политическо доверие във вас" и "очакваме оставката ви до 14 часа". Той отказал и скоро след разговора сезирал отново прокуратурата. "Какво политическо доверие при условие, че служебното правителство трябва да е ангажирано единствено и само с провеждането на честни избори", попита Костов. Добави, че е останал "учуден и омерзен".

"Най-смешното беше, че министърът през медии заяви, че има доверие в мен и ще продължим да работим заедно", заяви Костов. Информация за смяната на главния секретар на силовото министерство се появи преди седмица, като по информация на "Дневник" Пламен Узунов е поискал той сам да напусне поста. Официално тогава двамата отрекоха да е имало такъв разговор.

Сега Костов нарече обвинението срещу него скалъпено, тъй като ако човек стане жертва на натиск би следвало да подаде веднага сигнал, а не да чака. Попита защо твърденията за натиск се приемат за чиста монета, а той дори не бил извикан да даде обяснения по тях.

dnevnik.bg