В България са налице прекомерни дисбаланси, показва зимният годишен анализ на икономическата и социалната ситуация в държавите членки. В него е включена и оценката на все още съществуващите дисбаланси.

През ноември Брюксел започна анализ на България и още 12 страни, за да установи какви са причините в тях да има сериозни дисбаланси. След сегашната оценка България остава под специално наблюдение.

От данните се вижда, че по направените през 2016 г. забележки България или отчита ограничен, или "известен" напредък.

Посочва се, че уязвимостта на финансовия сектор съвпада с висока корпоративна задлъжнялост в условията на проблеми на пазара на труда.

Стабилност, но се иска още

Банковият сектор се е стабилизирал, но въпросите около слабия надзор в миналото (краха на КТБ - бел. ред.) над него все още не са напълно разрешени, се посочва още в доклада.

Отчитат се проведените стрес тестове и преглед на активите на банките както и тези при пенсионните и застрахователните дружества. В анализа се отбелязва и това, че са отправени препоръки към дружествата, които не отговарят на всички изисквания, и се очаква мерките от тяхна страна да бъдат взети.

По тази линия Брюксел отчита "известен" напредък, но се посочва, че резултатите, оповестени след проверките в банковия сектор, са "недостатъчно" подробни.

Към някои финансови институции "трябва да се подходи особено внимателно", пише още в анализа като се посочва, че сред тях е една от системните банки в страната.

От Брюксел очакват да се намери решение на вредни практики, сред които е кредитирането на свързани лица, което според Еврокомисията все още е предизвикателство за управляващите. Такава практика беше характерна за фалиралата КТБ.

Мерки са взети, но недостатъчно

Отчита се, че все още частният сектор е силно задлъжнял, а равнището на лошите кредити е все още високо.

Еврокомисията посочва, че някои мерки са били взети, за да се намалят откритите дисбаланси, но са нужни още, за да се решат проблемите основно във финансовия сектор и по-конкретно в надзора на банките и небанковите финансови институции. Специално е подчертано наличието на слабости, свързани с несъстоятелността.

В същото време комисията е отчела напредъка на България по събирането на данъците и интеграцията на трайно безработните и младежите на пазара на труда. Отчита се обаче и фактът, че квалификацията на хората не съответства на търсеното от бизнеса, а тези, които от дълго време са безработни, са твърде много.

Допълнителни усилия въпреки отбелязания напредък след забележките от миналата година се очаква и при обществените поръчки.

dnevnik.bg