Българите, които на предсрочните парламентарни избори на 26 март гласуват в страната, ще могат да отбележат преференция за кандидат за народен представител в листата на предпочитаната политическа формация, но тези в чужбина - не. Причината - България е разделена на 31 многомандатни избирателни района (МИР) и във всеки един от тях формациите предлагат отделна кандидатдепутатска листа, от която да се избира; а тъй като няма избирателен район "Чужбина", гласовете на българите зад граница се разпределят между листите на избраните формации.

В чужбина не гласуват и за независими кандидати за депутати, които по Изборен кодекс се състезават за място в парламента от конкретен МИР у нас. Това са разликите между интегралните бюлетини, с които ще се гласува у нас и в чужбина на 26 март. Централната избирателна комисия (ЦИК) представи образците им днес.

От лявата страна на бюлетината за страната са квардатчета с номера от 1 до 21 и имената на партиите и коалициите, регистрирали листи с кандидати за депутати. Има и опция "Не подкрепям никого", тъй като гласуването формално е задължително, макар и Конституционният съд днес да отмени санкциите за негласуване. Според последните поправки на Изборния кодекс на парламентарни избори "протестният вот" се брои за активност, но не и при определяне на резултатите.

Ако в конкретния избирателен район има и издигнати от инициативен комитет кандидати за народни представители, имената им ще бъдат дописани най-отдолу. Ако съдът уважи жалба на евродепутата Николай Бареков "Движение Да България" да бъде заличено от бюлетината, тъй като той в последния момент се отказа да регистрира листи, може да се стигне до вариант да няма номер 15.

От дясната страна на бюлетината за страната има квадратчета с номера от 1 до N (според броя кандидати за депутати в най-дългата листа в съответния МИР - бел. ред.), където избирателите могат да посочат предпочитание за определен кандидат, т.е. да заявят, че искат той да е на челно място в листата. Гласуването с преференция не е задължително и ако не бъде посочена такава, водачът я получава служебно. Или, както казват изборните експерти - "той е бетониран", а листите се пренареждат от номер 2 надолу. На парламентарните избори през 2014 г., когато бе първото гласуване с преференция, няма случай на изместен водач на листа.

И при гласуването за политическа формация, и при посочването на преференция се гласува със синя химикалка, като се поставя знак Х или V.

В бюлетината за чужбина няма кръгчета за отбелязване на преференция, тъй като се гласува само за партия или коалиция.

От ЦИК съобщиха, че към този момент кандидатите за народни представители са общо 4732, но все още не е изтекъл срокът, в който някой може да се оттегли от надпреварата или да се наложи да бъде заличен, тъй като е осъждан или участва в повече от две листи.

Дневник