Месото на почти половината застреляни глигани в Чехия през последните две години е с повишена радиоактивност. Ветеринарните власти не са го допуснали за консумация и продажба.

Звучи като история, достойна за модерната напоследък категория "фалшиви новини", но е истина. При това проблемът не е от вчера и не е ограничен само в чешките гори.

"Ройтерс" разказа тази седмица, че заради студената и снежна зима глиганите търсят храна все по-дълбоко и са започнали да ядат вид подземна гъба, приличаща на трюфел.

Но тази гъба натрупва високи нива на радиактивния изотоп Цезий 137. Учените смятат, че източникът е аварията в Чернобил през 1986г., а значителна част от него е паднала в планината Шумава (на немски - Бьомервалд), намираща се на териториите на Чехия, Австрия и Германия.

Иржи Драпал от Държавната ветеринарна администрация на Чехия казва, че "общо взето, става дума за сезонно явление". Но той добавя: "Можем да очакваме да откриваме радиоактивна храна години напред." Причината е, че Цезий 137 е с период на полуразпад 30 години.

Драпал обяснява, че службата му проверява месото на всеки вид дивеч преди то да тръгне към потребителите и радиокативното се конфискува. В Чехия глиганското е популярно в менютата на някои ресторанти, където се предлага като гулаш, пържола или плънка за кнедли.

Лошата новина е, че по официална статистика от 614 животни, убити в периода 2014-2016 г., над допостимото ниво за радиоактивност е регистрирано в 47% от случаите.

Относително добрата новина, че нивото на радиоактивност е такова, че тя е опасна, ако се яде много глиганско, казва Драпал. За да се разболеете, би трябвало да ядете такова месо няколко пъти седмично в продължение на месеци.

В съседна Германия историята за радиоактивните глигани се появява на няколко пъти през последните десетина години. През 2010 г. например вниманието към нея бе привлечено от увеличаването с повече от 100% но глиганите, застреляни през 2008-2009 г.

Тогава сп."Шпигел" разказа, че ловните сдружения отчитат повече радиоактивно месо именно в горите по границата на Бавария с Чехия. Германският лимит е 600 бекерела за килограм месо, докато глиганите от тези планини имали около 7000 бекерела на килограм. В други части на Германия положението не е много по-розово, допълва списанието.

Законът определя държавата да плаща обезщетение на ловците за заразеното месо. През 2009 г. те са получили почти 425 000 евро, или 4 пъти повече от плащанията през 2007 г.

Дневник