В Сирия на страната на противниците на режима на Башар Асад се сражават около 9000 души, пристигнали от Русия и други страни от бившия СССР, обяви руският президент Владимир Путин.

"На територията на Сирия са се струпали огромно количество бойци от бившите съветски републики и от самата Русия. По наши предварителни данни става дума за хиляди - някъде, по данните на Генщаба, на Главното разузнавателно управление на армията (ГРУ) и други наши специални служби като ФСБ, например, до 4000 души примерно от Русия и 5000 от републиките на бившия СССР", цитира думите му агенция ТАСС.

Това е станало по време на среща на президента с офицери от Северния флот, който изпрати край сирийските брегове бойна група със самолетоносача "Адмирал Кузнецов".

Посочените от Путин данни изглеждат необичайно на фона на продължаваща от близо година и половина руска военна кампания с въздушни бомбардировки в Сирия. Западът неведнъж обвини Москва, че атакува не "Ислямска държава", а други групировки и квартали на градове с цивилни в тях.

В края на декември министърът на отбраната Сергей Шойгу каза на заседание на висшето командване, че руските въздушни удари и военни операции в Сирия са убили 35 000 бунтовници.

През април 2015г. зам-.директорът на контраразузнаването ФСБ Сергей Смирнов оцени на 1700 души от Русия присъединилите се към "Ислямска държава".

През септември 2015г. вътрешният министър Владимир Колоколцев заяви, че на страната на терористичната групировка воюват 1800 руски граждани.

През октомври 2015г., когато Русия изпрати самолети в Сирия, президентът каза, че на страната на ДАИШ се сражават 5-7 хиляди души от бившия СССР. "Разбира се, ние не можем да допуснем с получения в Сирия опит те да се върнат и да го прилагат у нас", добави той.

По повод мисията на "Адмирал Кузнецов" в четвъртък Путин каза, че тя е била лично негова инициатива.

Той благодари на екипажа и на военно-промишления комплекс, че са подготвили единствения руски самолетоносач в кратки срокове и че "блестящо" са се справили в Сирия.

"Извършихте успешен сложен поход в условия на противодейстквие, а не на помощ, на усилията ни в борбата с международния тероризъм от страна на някои т.нар. партньори", каза президентът. Той посочи, че "много неща бяха направени за пръв път - и използването на съвременна техника като морската версия на МиГ-29, така и на оръжие с прецизно насочване".

Походът и операцията на групата около "Адмирал Кузнецов" продължи между 15 октомври и 8 февруари, като по изчисление на журналисти от РБК разходите са до 10 млрд. рубли. Най-големият дял от тези разходи се падат на двата паднали в морето палубни самолета МиГ-29К и Су-33 - между 4.5 и 7 млрд. рубли ($70 млн. до 103.4 млн. според обменния курс в деня на инцидентите).

И в двата случая самолетите бяха изгубени заради авария на спирачната система за улавяне на кацащите машини. Анализатори коментираха след това, че конструкцията е била проектирана и изработена за Як-141 - проект, който е закрит през 1992г. Този самолет с морско базиране бе с вертикално излитане или се нуждаеше от много къса писта, но след това преработването на системата на "Адмирал Кузнецов" за забавяне на други модели самолети не е било достатъчно надеждно.

Дневник