"След 6 години отново радиоактивно замърсяване е засечено в Европа" - това заглавие на изданието Journal de l’Environnement е първоизточник на история, която от два дни е подхваната и от български издания и западни таблоиди.

В много от публикациите е казано, че става дума за едва уловима от апаратурата промяна и че тя по никакъв начин не застрашава хората. Но въпреки това заглавията са "Никой не може да разбере какво стои зад мистериозния скок на радиация из Европа", "Източникът на pадиация над Евpопа може да е потънала руска подводница" и "Разузнавателен самолет на САЩ излетя да търси доказателства ядрена активност или експлозия според упорити слухове".

Всъщност има ли повишена радиация в Еропа в резултат на таен руски ядрен опит?

Не.

Радиационният фон в Европа е нормален, а спекулациите за таен ядрен опит се появиха заради съобщения, че през втората половина на януари в атмосферата в няколко европейски държави е открит радиоактивен изотоп на йода.

Най-вероятната причина за данните е изтичане от инсталация за производство на радиоактивни изотопи за медицински цели. Такъв случай имаше през 2011 г., когато институт за подобни изотопи край Будапеща изпусна в околната среда - напълно законно и безопасно за хората - известно количество йод.

Радиоактивният йод 131 е открит най-напред в най-северната част на Норвегия. Норвежката агенция за радиационна защита съобщава за "миниатюрни количества" от изотопа, засечени в атмосферата през втората седмица на януари. В съобщението се пояснява, че нивата са толкова ниски, че са около границата, под която не биха могли да бъдат регистрирани, и са установени единствено благодарение на изключително чувствителната апаратура, с която работи норвежката агенция.

Астрид Лиланд от норвежката агенция коментира пред изданието Barents Observer: "Данните от януари бяха много, много ниски и същите като измерванията в съседните страни, сред които и Финландия. Равнищата не предизвикват загриженост за хората или околната среда. Поради това вярваме, че в това няма никаква новина".

Причината находката да заслужава отбелязване, е че радиоаткивният йод не се среща в природата, а наличието му в атмосферата винаги се дължи на изтичане, свързано с човешка дейност, обяснява още норвежката агенция. Изотопът има кратък период на полуразпад и затова откриването му е знак за скорошно радиоактивно събитие.

Данните за радиационния фон в Европа са публично достъпни в реално време в платформата за обмен на радиологична информация към ЕК. Тази система обаче не може да отчете откритите количества йод 131, тъй като те имат твърде ниско отражение върху общия радиационнен фон, а нормите далеч не са превишени. По информация на Френския институт за радиоактивна защита нивата на радиоактивен йод в Европа през януари са били 1000 пъти по-ниски от измерените след инцидента във Фукушима.

Спекулациите за таен руски ядрен опит в Арктика тръгнаха от британски таблоиди, а след това се появиха и в някои български медии. Британски източници посочват също, че информацията за открития радиоактивен йод съвпада с пристигането в Англия на специализирания американски военен самолет WC-135 Констант Финикс, който се използва за проучване на ядрени инциденти. Според говорител на американските военновъздушни сили обаче, цитиратан от Independent, пристигането на самолета е част от предварително планирана мисия, каквито WC-135 обичайно извършва, и всякакви други спекулации са напълно безпочвени.

И френската, и норвежката ядрена агенция посочват като най-вероятна причина за наличието на йод 131 теч от инсталация за производство на радиоактивни продукти за медицински цели, тъй като не са открити други радиоактивни изотопи като цезий или стронций, които биха се получили в резултат на ядрен инцидент.

Междувременно в началото на февруари службите в Норвегия съобщиха, че агенцията за радиационна защита е била сред институциите - редом с разузнаването, външното министертво и армията на страната от НАТО - обект на хакерска атака от групата АРТ29, известна още като Cozy Bear и смятана от мнозина за част от руските разузнавателни агенции.

Дневник