Българското национално радио (БНР) обяви, че е постигнало споразумение с "Музикаутор" и песните от репертоара на дружеството за колективно управление права отново ще звучат в ефира.

От началото на годината общественото радио излъчва само фолклор, класика и поп с изтекли или предоставени от авторите права заради конфликт с "Музикаутор" около увеличение в отчисленията, които се дължат за авторството на музика. Спорът ангажира Съвета за електронни медии, Министерството на културата, парламента, Комисията за защита на конкуренцията и стигна дори до съда и Европейската комисия.

Въпреки отсъствието на съвременна музика в ефира БНР обяви повишение на рейтинга си през януари.

Споразумението идва "след направени отстъпки и от двете страни", но съдебните дела остават. Радиото настоява, че действията на "Музикаутор", което забрани с нотариална покана излъчването на музиката от репертоара си, са били неправомерни.

"Това, което ни се предлагаше в началото, беше 5-годишен договор. Сега сключваме 3-годишен. Стъпките, с които се увеличават плащанията, са по-малки. Благодарение на това достигнахме до едни приемливи нива за Радиото. Даваме едно увеличение на средствата към "Музикаутор", което дано се усети от изпълнителите, от българските текстописци и композитори", каза пред радиото директорът му Александър Велев. Според председателя на Управителния съвет на "Музикаутор" Ясен Козев посочи, че с новото споразумение е постигната равнопоставеност между всички играчи на пазара - общественото и частните радиостанции.

Според Велев в основата на конфликта е правната рамка, която предвижда тарифата да се договаря между "Музикаутор" и най-голямата асоциация на ползватели в бранша - в случая АБРО. БНР обаче не членува в нея.

"Общественото радио ще участва активно в дебатите за актуализиране на Закона за авторско право и сродните му права в съответствие с европейската Директива 2014/26/ЕС, която позволява свободна конкуренция в сектора за колективно управление на авторските права", казва се она сайта на БНР.

Дневник