Българските биатлонисти изпратиха силен трети ден от световното първенство по биатлон за юноши, младежи и девойки в Осърбле.

Кристиян Стоянов се класира на пето място в спринта на 7.5 километра при юношите до 19 години, а Милена Тодорова зае осма позиция в спринта на 6 километра при девойките до 19 години.

За Тодорова това е второ влизане в топ 10 от две състезания, след като в сряда завърши десета в индивидуалния старт на 10 километра.

19-годишната българка допусна по една грешка в двете си стрелби днес, но успя да компенсира наказателните обиколки с бързо ски бягане. Тя финишира с пасив от 1:36.1 мин. от безапелационната победителка Ирене Лардшнайдер.

Италианката сбърка само веднъж на стрелбището и завърши с аванс от 1:06.6 мин. пред сребърната медалистка Анна Гандлер от Австрия, която също свали девет от десетте мишени.

Друга италианка - Самуела Комола, допълни почетната стълбичка. Тя единствена не допусна грешка от финиширалите в първата десетка.

В състезанието участваха още три българки. Мария Здравкова се класира 37-а след четири грешки и пасив от 3:16 минути. Любомира Пехливанска е 61-а със същия брой грешки, но с изоставане от 4:58 минути. Вяра Влашкова свали само две от десетте мишени и завърши 85-а от 92 участнички.

В спринта при юношите Кристиян Стоянов, който остана 26-и в индивидуалното в сряда, свали девет от десетте мишени и финишира на 1:01.4 от шампиона Клод Емилиен.

Французинът допусна две грешки и изпревари с 25.2 секунди украинецът Серхий Телен и с 44.6 секунди норвежеца Сиверт Гуторм Бакем.

Петър Велчев, който в индивидуалното направи осем грешки и завърши 71-и, днес сбърка два пъти на стрелбището и зае 17-ата позиция. Борислав Бирийски е 45-и също с две грешки. В надпреварата участваха сто биатлонисти.

Утре са спринтовете при младежите и девойките до 21 години, а преследванията при състезателите до 19 години са в неделя.