Белият дом ще поиска да увеличи финансирането на Пентагона, орязвайки парите на Държавния департамент, Агенцията за защита на околната среда и други институции, несвързани с отбраната.

Това гласи предложението на президента Доналд Тръмп, което ще бъде изпратено по-късно днес до федералните агенции, твърдят двама запознати с него източници пред агенция "Ройтерс".

Бюджетът на Държавния департамент може да бъде орязан с до 30%, което ще наложи сериозно реструктуриране на министерството и прекратяването на някои от програмите му.

Агенцията за защита на околната среда отдавна е цел на нападките на президента, който твърди, че тя налага прекалено много регулации и пречи на създаването на нови фабрики.

Избраният от него председател на агенцията Скот Прюит е яростен опонент на мерките на Обама срещу климатичните промени и бе приет от природозащитниците като лош избор.

По време на изслушването си той изрази съмнение в научните данни зад тезата за климатичните промени и каза, че регулациите на институцията не бива да пречат на икономическото развитие. Администрацията вече обяви, че ще елиминира Плана за климатични действия и други екологични инициативи на Барак Обама, за да помогне на американския добив на петрол, газ и въглища.

Увеличеното финансиране на Министерството на отбраната ще включва строеж на кораби, военни самолети и установяване на "по-силно присъствие в ключовите международни водни маршрути и уязвимите геостратегически точки" като Южнокитайско море и Ормузкия проток.

Годишните разходи на Пентагона са около 600 млрд. долара, а бюджетът на Държавния департамент и помощите за чужбина са около 50 млрд. годишно.

Сегашните планове са само част от сложния процес за одобряване на държавно финансиране. Документът, който ще бъде разпратен до агенциите днес, е обобщение на намеренията на новия президент, а същинският бюджет се оформя по-късно, припомня агенция "Блумбърг".

Финалният план трябва да бъде одобрен от Конгреса. Намеренията на президента Доналд Тръмп се отнасят за фискалната година, която започва от 1 октомври 2017 г. Те се основават на предвиждането, че икономическият ръст ще бъде 2.4%, макар по време на кампанията си Тръмп да обяви за своя цел 4% растеж.

Финансовият министър Стивън Мнучин заяви в интервю за Fox News, че програмите за социални помощи няма да бъдат засегнати, а ще се цели дългосрочен икономически растеж чрез орязване на данъците и облекчаване на регулациите.

dnevnik.bg