Макар че Централната избирателна комисия (ЦИК) няма да осигури машини за гласуване във всички секции в страната и в чужбина на парламентарните избори за 26 март, това не би трябвало да е достатъчно основание за искане за касиране на резултатите от вота. Това е мнението на конституционалисти и юристи от повечето партии, въпреки че Върховният административен съд (ВАС) постанови ЦИК да осигури машинно гласуване във всички секции. Оказа се, че единственият кандидат за обществената поръчка - компанията "Лирекс" БГ, не може да изпълни поръчката в срок.

Засега от ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторския блок и "АБВ - Движение 21" твърдят, че неосигуряването на машинно гласуване във всички секции не е основание за искане за класиране на вота и няма да отправят такова. Ако някоя политическа формация реши все пак да внесе подобно искане, това трябва да стане до 7 дни след обявяването на резултатите от вота, като се обърне към тези, които имат право да сезират Конституционния съд (КС) - президента, главния прокурор, ВКС или ВАС, или пък омбудсмана. Съдът се произнася в двумесечен срок.
Мартин Димитров от "Нова република" каза, че темата с обжалването на изборите заради невъзможността да се гласува машинно не е обсъждана в коалицията. ВАС нареди осигуряването на машинното гласуване, след жалба на "Нова република".

Най-важното било вотът да е честен

Според бившия конституционен съдия проф. Пламен Киров отпада само едната възможност за гласуване - чрез машини, но другата остава, т.е. всеки български гражданин, който иска да упражни правото си на глас, може да го направи по класическия начин. "Ако в резултат на нарушението на закона (неосигуряване на машинно гласуване - бел. ред.) изборният резултат би бил друг, различен от този, който би се получил при нормално стечение на обстоятелствата, тогава изборът би бил незаконосъобразен. Но ако нарушението не влече след себе си промяна в изборния резултат, тогава това очевидно нарушение не влече след себе си незаконосъобразност на изборите", обясни проф. Киров пред "Капитал".

"Дали гласуването е на хартия или е на машина, електронно или, както го казвам в рамките на шегата - с гълъб, няма значение, важното е да има гарантиране на честността на вота", каза преподавателят по конституционно право проф. Екатерина Михайлова пред БНТ. От думите й се разбра, че ако честността на вота не е гарантирана, тогава може да се иска касиране на резултатите от него.

Същите аргументи споделя и друг бивш конституционен съдия и бивш зам.-председател на ВКС - Благовест Пунев - според него е важно "дали процедурата на изборите ще бъде честно изпълнена".

Председателят на КС Борис Велчев отказва коментари пред медиите относно неосигуряването на машинно гласуване, защото е възможно съдът да бъде сезиран на това основание и тогава ще трябва да има решение по въпроса.

Партиите, които не са доволни от резултата на вота, биха обжалвали

Данаил Кирилов от ГЕРБ смята, че няма основания за искане на касиране на изборите, но не изключва възможността някой от участниците в изборите да внесе искане за това. "Не е засегнато конституционното право за гласуване на избирателя, тази възможност е действала равно за всички избиратели, няма хипотеза, в която в Русе да има машини, а в Разград - не", аргументира се Кирилов, който беше председател на правната комисия в последния парламент.

"Нашите противници използват всяка възможност да злоупотребят с правното положение. Възможно е да има опит за удължаване на служебния кабинет или забавяне на конституирането на Народното събрание", прогнозира Кирилов. В ГЕРБ нямат намерение да обжалват, но "следят процеса".

В БСП не са обсъждали възможност за сезиране на КС заради неосигуряването на машинно гласуване. Според социалиста Филип Попов, който е юрист, липсата на машини не е достатъчно основание за искане за касиране на резултатите от вота на 26 март. По думите му този мотив може да се включи в евентуална жалба от формации, които не са доволни от изборния си резултат.

"Неосигуряването на машини във всички секции категорично не е основание за искане за касиране на изборите. За да има такова искане, трябва да има основания да се твърди, че гласоподавателите не са упражнили истинското си волеизлияние", коментира пред "Дневник" юристът от ДПС Четин Казак. От ДПС няма да искат касиране на вота заради липсата на машини.

В Реформаторския блок също нямат намерение да обжалва изборите заради решението на ЦИК да прекрати процедурата за доставка на машини. Според Димитър Делчев от блока решението било признак за готвените големи манипулации за изборите. Ще обжалваме резултатите, ако наистина има големи нарушения на изборите, каза Делчев.

Според лидера на "Движение 21" Татяна Дончева неосигуряването на машинно гласуване не е основание за искане за касиране на вота.

dnevnik.bg