Проруските сепаратисти в Източна Украйна заплашиха днес, че ще вземат под свой контрол намиращите се под украинска юрисдикция предприятия в зоните под техен контрол, ако правителството в Киев не прекрати наложената блокада на железопътните линии, довела до спиране на доставките на въглища, предаде Ройтерс.

През последния месец група украински депутати и националисти радикали блокираха движението по някои ключови железопътни участъци в Източна Украйна, въпреки че правителството в Киев е против техните действия, защото те пречат на произведените в сепаратистките територии въглища да достигнат до украинските топлоелектроцентрали и металургични заводи, чийто експорт е ключов за икономиката на страната.

В съвместна декларация днес лидерите на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики посочиха, че блокадата поставя в крайно трудно положение много предприятия в сепаратистките територии и че тя противоречи на Минските споразумения от 2015 година. Александър Захарченко и Игор Плотницки предупредиха, че ако блокадата не бъде снета до утре, от 1 март те ще въведат "система на външно управление на всички компании, регистрирани под украинска юрисдикция, опериращи на територията на ДНР и ЛНР".

Те заявиха също, че ще спрат продажбите на въглища на Украйна и ще започнат да пренасочват произведените в донбаските мини въглища към Русия и други пазари. Двамата лидери обвиниха Киев, че използва радикалите за организирането на железопътната блокада, заради което много големи предприятия са принудени да спрат работа.

Междувременно от най-големия украински производител на стомана - "Метинвест", който е и най-големият работодател в Източна Украйна и от двете страни на разделителната линия, заявиха, че намерението на сепаратистите да изземат контрола над неговите заводи и мини е "неприемливо", защото това ще доведе до прекратяване на дейността им и около 20 000 души ще останат без работа.

Заместник-министърът по въпросите на сепаратистките територии в правителството в Киев Хеорхий Тука нарече заплахите на сепаратистите "опит за сплашване". Според него те не са в състояние да управляват големи индустриални компании.

Радикалите, организирали блокадата, също заявиха, че няма да я прекратят, дори ако сепаратистите изпълнят заканата си и въведат "външно управление" на украинските предприятия на тяхна територия. Те нарекоха тези действия "даже не национализация, а грабеж", посочва ТАСС. Според тях властите в ДНР и ЛНР "не знаят какво да правят, защото въглищата, които те произвеждат, не са нужни на никого, освен на Украйна".

Икономическите последици от блокадата вече се усещат в украинските територии под контрола на Киев. Правителството предупреди, че запасите от въглища рязко са намалели и може да се стигне до режим на тока, а централната банка отбеляза, че може да прибегне до извънредни мерки, ако постъпленията от износ на стомана рязко спаднат. Президентът Петро Порошенко каза, че страната може да загуби до 2 млрд. долара, ако блокадата продължи.

БТА