Антикорупционната агенция на Румъния е влязла в конфликт с правителството чрез разследването, започнато срещу скандалния извънреден указ, който декриминализираше корупцията. Това реши Конституционнит съд, сезиран от председателя на Сената Калин Попеску Търичану.

Макар че кабинетът оттегли указа си, който изкара стотици хиляди протестиращи на улицата и предизвика остри реакции от Брюксел, протестите в Румъния продължават.

Националната дирекция за борба с корупцията се зае да провери до каква степен са били изпълнени условията за приемане на извънредно постановление, дали е била мотивирана спешността на решението и дали са били получени всички необходими одобрения за нормативния акт.

"Смятаме, че беше разстроена нормалната дейност на правителството и отношенията, които трябва да съществуват между трите власти: съдебната, изпълнителната и законодателната", заяви председателят на Конституционния съд Валер Дорняну, предаде информационният сайт "Зиаре", цитиран от БТА.

Дорняну подчерта, че тези проверки надхвърлят правомощията на агенцията и че те се правят от Конституционния съд при сезиране.

Заключението на Конституционния съд е, че чрез разследването "е било нарушено правото на правителството да прецени необходимостта от законодателния акт".

Указът бе одобрен тихомълком десетина дни, след като бе предложен, без да е включен в дневния ред на кабинета. Освен това текстът не мина през парламента. Той предвиждаше злоупотребата със служебно положение, ощетила държавата с по-малко от 200 000 леи (около 44 000 евро), да бъде декриминализирана.

Дневник