От Земята до Луната и около Луната с частен космически кораб и пътници без опит на астронавти. Това обеща да направи след година и половина американският предприемач Илън Мъск.

Те ще пътуват с капсулата Dragon, монтирана върху ракетата Falcon Heavy на компанията му SpaceX.

Това са две частни лица, които не са астронавти на NASA и които са потърсили компанията с готовност да платят и да се включат в подобна мисия. Те наистина са сериозни в намеренията си и вече платиха "значителен депозит", каза Мъск.

Думите му се посрещат със сериозна доза съмнение, защото той и преди е правил бомбастични обещания като това от 2011г., че след три години ще извежда астронавти в космоса, а това още не се е случило. Освен това първият полет на тежкотоварният вариант на ракетата Falcon е планиран за лятото на 2017г.

Въпреки това Мъск изразява увереност, че това ще е "значителен източник на приходи" и че очаква 1-2 такива полета годишно да носят 10-20% от печалбите на SpaceX.

В специалното съобщение на компанията се описва, че полетът без кацане ще трае около седмица. Капсулата само ще премине близо до повърхността на Луната.

Двамата лунни туристи, чиито имена не се посочват, вече са се запознали и по-късно тази година ще започнат обучение и тренировки. Crew Dragon е напълно автоматизиран кораб и през повечето от полета ще действа автономно и пътниците ще се намесят, само ако има някаква извънредна ситуация.

Мъск не разкрива стойността на мисията и само казва, че тя е "сравнима" или малко по-голяма от изпращане на пилотиран кораб до Международната космическа станция. Ракета носител Falcon 9 с монтиран Crew Dragon би трябвало да извърши полет по-късно тази година.

Той трябва да бъде последван от мисия с астронавти на NASA до 6 месеца по-късно. Още половин година след това ще може да тръгнат и туристите към Луната.

Мъск настоява, че хората му ще бъдат напълно готови с техниката в обявените срокове. Дори тогава може да има проблем с регулаторите, защото капсулата за астронавти вероятно ще получи сертификат за полет не по-рано от 2019г.

Освен това капсулата се разработва врамките на програмата Commercial Crew, финансирана основно от NASA, т.е. аерокосмическата агенция на САЩ има предимство и ако реши тя да изпрати свои астронавти на първата лунна мисия.

Илън Мъск вижда нещо дълбоко символично в проекта си и отбелязва, че ракетата с първите лунни туристи би трябвало да излети от същата площадка в Кейп Канаверал, от която излитаха мисиите Apollo.

"Това е възможност хората да се завърнат в дълбокия космос за пръв път от 45 години и те ще пътуват по-бързо и по-далеч в Слънчевата система, отколкото който и да е преди тях. (...) Тези мисии ще стъпят на опита на полетите с Dragon и ще удължат мисиите в дълбокия космос, докато продължаваме работата си за крайната ни цел - да отведем хора до Марс."

Дневник