Следователят от Национална следствена служба Страхил Каменички е подал граждански иск за 26 хил. лв. срещу зам.-главния прокурор Борислав Сарафов, съобщи "Капитал". Това се вижда от информационната система на Софийския градски съд (СГС).

Делото има връзка с участието на Страхил Каменички и негови колеги в екипа по разследването на трагичния инцидент от края на миналата година на гара Хитрино, информира изданието като се позовава на източници в Националната следствена служба. Преди време следователи са подали сигнал до етичната комисия на Върховна касационна прокуратура за поведението на Сарафов по време на разследването - на оперативна среща в Шумен в дните след инцидента, проведена при наблюдаващия прокурор по делото. На нея се появил зам.- главният прокурор, без да е ясно какво отношение има той към разследването, и започнал да обижда следователите, като им казал, че цяла България знае, че те са безделници и деквалифицирани и мислят само за ишиас и лумбаго.

Обърнал се към Страхил Каменички и му казал, че има заешко сърце, тъй като не бил повдигнал обвинение на "двама убийци", визирайки двамата машинисти по делото. Той казал на следователя, че "го е проучил" и че може да му "образува дисциплинарно производство пред прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет". По закон Сарафов няма правомощия да иницира подобни производства.

Страхил Каменички възприел поведението му като форма на натиск, тъй като законът не позволява да бъдат повдигнати "веднага" обвинения на двамата машинисти, както Сарафов настоявал. Към онзи момент те се намирали в психиатричното отделение на болницата в Русе, като не било ясно дали състоянието им позволява да се извършват процесуално-следствени действия с тях, а и по закон за целта трябва да бъдат призовани три дни по-рано.

През май 2016 г. разследващият полицай от ГДБОП Любомила Ценова заведе две дела срещу заместника на Сотир Цацаров по идентични обвинения - оказан натиск по висящо разследване ( "Агромах") чрез обиди и заплахи. Тогава зам.-главният прокурор използва страницата на прокуратурата, за да разпространи своята версия за случилото се, обвинявайки дознателката в корупция и отправяйки обвинения към СГС и в. "Капитал", който публикува информация за това. В крайна сметка Сарафов се извини и полицайката оттегли исковата молба и тъжбата си. Тогава нито Висшия съдебен съвет, нито инспектората към него, не взеха отношение към случая, оправдавайки се със законовия вакуум, получил се след конституционните промени в края на 2015 г., когато част от правомощията съдебния съвет бяха насочени към инспектората. Реакция нямаше и от прокуратурата.

dnevnik.bg