Носителят на трофея "Ювентус" направи голяма крачка към трети пореден финал за Купата на Италия след домакинска победа срещу "Наполи" в първия полуфинален сблъсък.

"Стара госпожа" изоставаше с 0:1 след първото полувреме, но направи обрат след почивката и спечели с 3:1 след два гола от дузпи на Пауло Дибала и попадение на Гонсало Игуаин между тях.

И докато при първия наказателен удар, с който резултатът беше изравнен, нямаше никакви съмнения в нарушението, при втория главният съдия Паоло Валери ощети гостите от Неапол и остави петно върху зрелищната битка в Торино.

"Ювентус" постигна десета поредна победа във всички турнири и взе солиден аванс преди реванша, който ще се изиграе на 4 или 5 април.

Вторият полуфинал противопоставя "Лацио" и "Рома". Първият сблъсък между големите съперници от Рим е утре от 21.45 часа, a "орлите" са символични домакини.

"Наполи" направи силно първо полувреме, в което показа много организирана игра в отбрана и търпеливо изчака своя шанс след блестяща атака в 36-ата минута.

Лоренцо Инсиние размени страхотно двойно подаване с Аркадиуш Милик, след което центрира към далечната греда, където Кайехон се измъкна зад гърба на Квадво Асамоа и отблизо прати топката във вратата.

В последната минута на първото полувреме "Ювентус" пропиля чудесна възможност да изравни. Пепе Рейна спаси удар с глава на Марио Манджукич, а Щефан Лихщайнер получи шанс да направи добавка на два метра от голлинията, но стреля в тялото на испанския вратар.

Още в първата минута след почивката обаче Амаду Диавара закъсня в опита си да избие топката от краката на нахлулия в наказателното поле Дибала и настъпи аржентинеца, който веднага се възползва от ситуацията и падна. Валери отсъди дузпа, а потърпевшият я реализира безапелационно.

След гола "Ювентус" пое пълен контрол върху случващото се на терена, докато играчите на "Наполи" започнаха да действат доста припряно.

В 64-aта минута Рейна излезе много неразчетено при центриране към далечната греда и остава вратата си опразнена. Топката стигна до Игуаин, който от много малък я изпрати в мрежата за 2:1.

Пет минути по-късно се стигна до най-спорния момент в мача. "Наполи" поиска дузпа за нарушение срещу Раул Албиол след центриране от корнер, но главният съдия остави играта да продължи.

"Ювентус" веднага организира мълниеносна контраатака, при която Дибала се откъсна по левия фланг и изведе Хуан Куадрадо очи в очи с Рейна.

Колумбиецът опита да финтира испанския страж, който се хвърли в краката му и успя да играе пръв с топката. Валери обаче отсъди дузпа, а Дибала отново не трепна от бялата точка за крайното 3:1.