Двукратният шампион Рафаел Надал прелетя през първия кръг на турнира от категория АТП 500 в Акапулко, а завърналият се след контузия в рамото Новак Джокович се справи в два сета с предизвикателството Мартин Клижан и ще срещне Хуан Мартин дел Потро във втория кръг.

Надал имаше нужда от 77 минути, за да победи сензационния четвъртфиналист от Australian Open Миша Зверев с 6:4, 6:3.

Испанецът, който е поставен под №2 в турнира, реализира два пробива от пет възможности и отрази единствения шанс, открил се пред германеца.

Надал демонстрира високо ниво на начален удар, като вкара 71% от първите си сервиси, спечели 80% от точките след разигран първи сервис и 56% след втори.

Зверев също по традиция беше солиден на първи сервис - 21 спечелени от 27 разиграни точки. Той обаче успя да го вкара само в 50% от случаите, а Надал се справи отлично с вторите му подавания.

Шампионът от 2005 и 2013 г. спечели втора победа от два мача с германеца и ще се изправи срещу италианеца Паоло Лоренци във втория кръг.

Поставеният под №1 Джокович, който се включи в турнира с "уайлд кард", имаше повече трудности срещу Мартин Клижан, но също се справи в два сета - 6:3, 7:6 (4).

В едва втория си мач след сензационната загуба от Денис Истомин на Australian Open Джокович показа колебания, но беше достатъчно стабилен в защита, за да преодолее съпротивата на словака.

Двамата пропуснаха по няколко възможности за пробив в първия сет, преди световният №2 да спечели подаването на съперника за 4:2. Той затвърди предимството си и до края на изпусна аванса си.

Джокович потегли с пробив за 2:0 във втората част, но след това загуби четири последователни гейма. Клижан обаче не се възползва от ситуацията, допусна моментално връщане на пробива и в крайна сметка сетът трябваше да се реши с тайбрек.

В него Джокович поведе с 3:0, но позволи на 62-ия в световната ранглиста да изравни при 3:3. Сърбинът все пак не допусна да се стигне до решаващ трети сет, след като спечели четири от следващите пет точки и слои край на двубоя след 94 минути игра.

Бившият номер 1, за когото това е едва второто състезание в Латинска Америка в кариерата му след олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г., ще има много тежък съперник в следващия кръг в лицето на Дел Потро.

Аржентинецът измъкна трудна победа срещу американския тинейджър Франсис Тиафо в най-зрелищния мач от първия кръг в Акапулко. Шампионът от US Open 2009 спечели с 6:4, 3:6, 7:6 (1) след 2 часа и 31 минути игра.

В друг интригуващ сблъсък поставеният под №4 Доминик Тийм, който в неделя спечели турнира в Рио де Жанейро, победи французина Жил Симон със 7:6 (7), 6:3.