Драстично са намалени кандидатстудентските бройки от страна на Министерството на образованието и науката в част от професионалните направления в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. По този начин университетът е ощетен и откъм бюджет, алармираха днес на пресконференция от ръководството на учебното заведение.

Това е станало ясно на среща с министъра на образованието и науката проф. Николай Денков и ректорите на 22 висши училища.

На брифинга днес ректорът  проф. д.и.н. Георги Колев, заместник-ректорът по акредитация, оценяване и поддържане на качеството на обучението и на академичния състав доц. д-р Стефка Калева и заместник-ректорът по кандидатстудентската дейност доц. д-р Константин Константинов изразиха притеснение от водената държавна политика към висшето образование в учебните заведения извън София.

Според проф. Георги Колев провинциалните ВУЗ-ове са ощетени откъм бюджет и това става чрез орязване на кандидатстудентските бройки.

Орязаните бройки за кандидат-студенти и за бакалавър, и за магистър в ШУ са в специалностите „Икономика“, „Туризъм“, „Социална дейност“, „Национална сигурност“, „Растителна защита“. В тези специалности приемът на кандидат-студенти за 2016/2017 г. е намален с над 50% в сравнение с предходни години.

„Това намаление ще нанесе загуби за около 400 хил.лв. на бюджета на ШУ, а за целия четиригодишен период на обучение загубата ще достигне на около 2,5 млн. лв.“, заяви ректорът на ШУ проф. д.и.н. Георги Колев.

„Тези специалности за нашия регион са много важни. Интересът към тях е голям и те се попълват още на първо класиране“, допълни Георги Колев.

Ръководството на университет посочи за пример специалността „Растителна защита“, която се преподава едва в три университета, а Шуменският е единствен, който я предлага в Североизточна България.

Проф. Колев каза още, че във всички тези специалности, които са с орязани бройки,  студентите се реализират на 90% на пазара на труда.

Ректорът на ШУ съобщи още, че в телефонен разговор днес министърът на образованието и науката проф. Николай Денков е приел част от аргументите му за регионалните особености на някои от специалностите и е поискал в писмо до министерството Шуменският университет да предложи корекция в бройките за приема и е обещал да се преразгледа приемът.

Освен това министърът е обещал да подкрепи финансово мерките по преструктуриране и оздравяване във висшето училище.

„Ние ще направим стъпки към преструктуриране на университета. Сега обмисляме как да стане това“, обясни Георги Колев.

По думите му само 2 от 6-те структурни звена в ШУ са на печалба. Това са Педагогическият и Техническият факултет, а колежът в Добрич е със съвсем малка печалба. Общо 1,7 млн.лв. е била загубата на ШУ през изминалата 2016 г.

Проф. Георги Колев бе категоричен, че таксите за обучение на студентите няма да се повишават, независимо от сегашната ситуация.

ШУМ.БГ