Македонският президент Георге Иванов заяви днес в обръщение към нацията, че няма да даде мандат за съставяне на правителство на нито една коалиция, докато съществува платформа, "наложена от чужда държава", с която се поставя в опасност суверенитетът на държавата, съобщи електронното издание "Дневник".

Това веднага предизвика обвинения в нарушаване на Конституцията и задълбочаване на двугодишната политическа криза.

БТА цитира думите му, че платформата на партиите на етническите албанци в Македония, която те поставят като условие за участие в управляваща коалиция, е "изработена с посредничеството на премиер от друга държава" (бел.ред. внушението е, че това е албанският премиер Еди Рама) и излиза от рамките на Охридското споразумение, сложило край на етническия конфликт в Македония през 2001 г.

"Процесът на следизборните преговори за коалиция стана заложник на тази платформа. Заради тази платформа затъваме в още по-дълбока криза", каза Иванов, като подчерта, че очаква международната общност да осъди платформата и да се въздържа от налагане на решения в Македония. "Не съществуват заплахи и изнудване, които да ме накарат да наруша конституцията. Няма да определя мандат за никого, който преговаря за платформи на чужди държави. Ние нямаме резервна държава", каза накрая македонският президент.

След изборите през 2016г. партиите на етническите албанци в Македония се събраха в Тирана и договориха обща платформа за преговори с която и да е от водещите политически сили в страната, като едно от условията е да се признае по-широка употреба на албански език. Груевски и националистите заявиха, че това условие противоречи на Конституцията и ще доведе до кантонизация на страната по етнически принцип.

Сега албанските партии обусловиха подкрепата си за лидера на Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) Зоран Заев с приемането на закон, предвиждащ по-широко използване на албанския език в страната и други привилегии на албанското малцинство. Зоран Заев предаде мъм мторник на президента подписите на 67 депутати от парламента, необходими за получаването на мандат за съставяне на правителство.

След изявлението на президента Заев го обвини в опит за държавен преврат, защото е отказал да връчи мандат, дори след като е получило документално доказателство, че СДСМ разполага с достатъчно подкрепа в парламента, за да бъде одобрен съставът на новия кабинет. Партията има 49 депутати, но събра подкрепата на още 18.

"Иванов извърши преврат. Той тласна Македония към конституционна и национална криза и (...) предотврати законното и легитимно предаване на властта", заяви Заев.

Еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан, реагира вечерта със специално съобщение: "Непрекъснато заявяваме, че всички лидери на страната, включително президентът, трябва да уважават резултата от последните избори. В една демокрация трябва да се признават парламентарните мнозинства, дори когато не ти харесват. Поради това очакваме всички политически лидери и институции да позволят демократичният процес да продължи в интерес на гражданите на страната."

От сряда в района започна обиколка Федерика Могерини, Върховен представител за външните отношения и политиката за сигурност на ЕС. Тя е и зам.-председател на Европейската комисия и програмата ѝ започва с посещение в Черна гора, а в четвъртък тя ще е в Сараево и Скопие. До 4 март тя продължава със срещи в Белград, Тирана и Прищина.

Никола Димитров, бившият посланик в САЩ, заяви в профила си в "Туитър", като обвини, че тласка страната към бездна.

Андреа Стойковски от Македонския център за европейско образование оценява действията на президента като отчаян опит да задърж иуправлявалата 10 години ВМРО-ДПМНЕ на власт, докато нейният лидер и бивш премиер Никола Груевски раздухва насилствени протести. Според него ЕС трябва да действа решително в кризата, ако иска да се демонстрира като международен фактор за ред и стабилност.

Преди това партия ВМРО-ДПМНЕ, която спечели парламентарните избори с много малка разлика пред социалдемократите, не успя да състави коалиционно правителство, защото отхвърли условията на албанските партии.

Груевски призова в понеделник "народът да вземе съдбата си в свои ръце" а в сряда и президентът Иванов повтори приблизително същата фраза.

"Ако народът не си защити държавата, тогава ще има проблеми. Ако смятат и планират със седене вкъщи и гледане на телевизия, че някой друг ще им защити държавата, са в заблуда", заяви Груевски, цитиран от "Утрински весник". Той призова "народът да покаже своята сила против двуезичността, нападението срещу унитарността и кантонизацията".

В сряда Зоран Заев призова "гражданите да не се поддават на провокации". Той добави, че партията му внимателно ще анализира какво да предприеме. "Трябва да сме мъдри за следващите си стъпки. Вероятно някой очаква контрареакции, контрапровокации. Ние няма да го допуснем."

Дневник