Слоновете спят изненадващо малко за бозайници, като има денонощия, в които са непрекъснато будни. Това твърди уникално проучване, публикувано в списание PLOS ONE и цитирано от "Ройтерс".

Според учените дивите слонове спят средно не повече от 2 часа на ден, докато предишни изследвания в зоопаркове показваха сън от 4-6 часа.

"Спането трябва да се изследва в естествената жизнена среда на животните, за да можем да го разберем", казва Пол Манджър, професор в Университета на Витватерсранд в Южна Африка, който е водещ на изследването.

Екипът е следил два женски слона в националния парт "Чобе" в Ботсвана в продължение на 35 дни. За целта под кожата на хоботите им са били монтирани специални устройства, както и апарат с жироскоп, отчитащ дали слонът се движи, лежи ли или е изправен.

В някои случаи животните са оставали будни до 46 часа и са изминавали в един преход около 30 км, вероятно бягайки от хищници или бракониери.

Двата слона спели обикновено между 2 и 6 през нощта. Учените смятали, че това е твърде малко, но наследващия ден те не наваксвали "безсънната" нощ.

Най-дългият период на сън е бил 4 часа. Едва 17% от времето на сън животните са лежали на земята.

Това изследване сочи, че слоновете са вероятно бозайниците, които спят най-малко. Следващите изглежда са домашните коне с не повече от 3 часа сън на денонощие. За сравнение, хората спят 6 до 9 часа.

Учените са установили, че в плен някои животни спят повече, отколкото в дивата природа - малкият кафяв прилеп, например, спи 19 часа, торбестият плъх - 18, а броненосецът - 17, припомня Манджър.

Той посочва още, че има нужда още изследвания, включително за странност, установена при засичането на т.нар. сън с бързо движение на очите. Това състояние е свързвано със сънуване и "подреждане" на спомените. "Знаем, че слоновете имат добра памет, но установихме, че са в това състояние само веднъж на 3-4 нощи, което донякъде ппротиворечи на теорията за функцията му."

Дневник