Джеф Сешънс, министър на правосъдието и главен прокурор на САЩ, е имал две срещи с посланика на Русия във Вашингтон през 2016 г., но е премълчал за тях на изслушванията в Сената за неговата кандидатура, твърди "Вашингтон пост".

Един от разговорите с посланик Сергей Кисляк е бил проведен в кабинета на тогавашния сенатор републиканец от Тенеси. Това е станало през септември, когато според разузнавателните служби руската хакерска и друга активност, свързана с президентските избори, е била особено силна.

Другата среща е била през юли по време на разговори с дузина посланици. По това време Сешънс бе член на влиятелната комисия за въоръжените сили на САЩ и един от основните външнополитически съветници на кандидат-президента Доналд Тръмп. Той изигра важна роля за кампанията на Тръмп, към която се присъедини през февруари 2016 г.

"Вашингтон пост" не съобщава дали знае какво е било съдържанието на разговорите с Кисляк. Няколко души коментират пред изданието, че не е необичайно Русия да се интересува от контакти с него, особено заради позицията му в комисията за въоръжените сили и вероятността да бъде предложен за посланик в Москва.

На изслушването за неговата кандидатура на 10 януари 2017 г. Сешънс бе попитан какво би направил, ако научи, че някой от свързаните с кампанията на Тръмп хора е поддържал връзки с руски правителствени представители преди изборите. "Не знам за такива действия. Бил съм канен един-два пъти като съветник в тази кампания и не съм имал разговори с руснаците", отвърна Сешънс.

Сега официални лица обясняват, че той не е сметнал двата разговора за нещо, което е свързано със зададения въпрос, и не помни подробности какво е обсъждано.

В сряда през нощта министърът разпространи специално изявление, в което казва, е "никога не съм се срещал с никакви официални руски лица за обсъждане въпроси от предизборната кампания, нямам идея за какво ме обвиняват, това е фалшива новина".

"Вашингтон пост" обаче се е свързал с всичките 26 членове на сенатската комисия за въоръжените сили и ги пита дали са се срещали с посланик Кисляк. От 20-те отговорили на запитването и нито един не се е срещал с него през 2016 г.

Какво следва от тази ситуация не е съвсем ясно. Лидерът на демократите в Камарата на представителите Нанси Пелоси призова Сешънс да подаде оставка, защото според нея е излъгал под клетва. Сенаторът демократ Рон Уайдън, един от лидерите в сенатската комисия по разузнаването, каза, че "се нуждаем от специален прокурор, който да разследва връзките на свързаните с Тръмп хора и Русия".

Най-вероятно ще се засили натискът над Сешънс да се дистанцира официално от разследването, което администрацията, министерството му и ФБР провеждат за връзките с Русия. Досега той отказваше да направи подобен ход.

В сряда "Ройтерс" съобщи, че е получил потвърждение на новина на "Асошиейтед прес", че във вторник правният отдел на Белия дом е разпратил инструкция до всички съветници на президента Доналд Тръмп да пазят материали, които може да се окажат свързани с евентуална руска намеса в изборите от 2016 г. и други подобни въпроси.

Разследване за хакерския пробив в компютрите на Демократическата партия провеждат комисии на Конгреса, включително сенатската комисия за разузнаване.

Дневник