Новият екоминистър Ирина Костова даде зелена светлина на спорния и дълго отлаган проект за план за управление на националния парк Пирин. Това става с решение, разписано от Костова в първия ден на март, с което тя преценява, че проектът няма нужда да минава през екологична оценка за евентуално негативно въздействие върху околната среда и здравето на хората.

Националният парк е със защитен статут като част от световното богатство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Документът трябва да задава правилата какво може и какво не може да се прави в националния парк през следващите 10 години.

Отново Министерството на околната среда и водите връща през последната година неколкократно на изпълнителя за редакция проекта, защото не отговаря на първоначалното задание и на изискванията на ЮНЕСКО. Актуализацията на плана се изпълнява от фирма "Пролес-Инженеринг", която работи и по проектоплана за Витоша.

Природозащитните организации отдавна предупреждават институциите и протестират, че "вместо да забранява изрично посегателства над Пирин, планът предвижда увеличение на зоните, в които е разрешено строителство с 12,5 пъти и отваряне на 60% от територията му за ползване на дървесина." Само преди ден екокоалиция "За да остане природа в България" внесе писмо до служебния премиер спешно да върне проектите за планове на Пирин и Витоша. Те обръщат вниманието на премиера Герджиков за нередности по изпълнението на двата проекта, финансирани с европейски средства, а в периода 2014-2015 г. са изпратени пет сигнала до дирекциите на парковете Пирин и Витоша, Оперативна програма Околна среда, Дирекция "Защита на финансовите интереси на Европейския съюз" (АФКОС) в МВР и компетентния орган - Министерство на околната среда и водите.

В решението си от тази сряда министър Косотва базира преценката си на това, че "няма вероятност" проектът да окаже значително отрицателно въздействие. В мотивите си тя посочва, че някои от заложените в плана проекти предполагат реализиране на инвестиционни намерение, например за поддържане и обновяване на туристическата инфраструктура, но не са определени техните параметри и местоположение.

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в в двуседмичен срок след като заинтересованите страни бъдат уведомени.

Dnevnik.bg