Напрежението между Турция и Германия бързо ескалира, след като на двама турски министри не бе позволено да агитират в германски градове за предстоящия референдум за рязко усилване властта на президента Реджеп Тайип Ердоган. Той на свой ред обвини арестуван германски журналист, че е германски шпионин и "представител" на кюрдската терористична групировка ПКК.

В петък и правителството на Холандия обяви, че са "нежелателни" плановете на турските власти да проведат митинг с предизборна агитация в Ротердам. На 11 март там очакваха външния министър Мевлют Чавушоглу да увещава стотиците хиляди с двойно гражданство в страната да гласуват на референдума през април.

Външните министри Чавушоглу и Зигмар Габриел разговаряха през деня по телефона и изглеждаше, че Берлин и Анкара успокояват тона. Германкското външно министерство определи разговора като "конструктивен" и съобщи за предстояща срещу между двамата на 8 март в Германия.

Но няколко часа по-късно Ердоган нападна с остри критики германските власти. Поводът бе случаят с Дениз Юджел – кореспондент на "Ди Велт" с двойно гражданство, писал за хакерска атака срещу електронната поща на турския министър на енергетиката, който е зет на Ердоган.

Президентът обвини Берлин, че в продължение на месец е приютил журналиста в консулството в Истанбул, преди да го предаде на властите. "Казват ни: "Защо раздухвате случая?" Само чакайте, ние тепърва започваме. На няколко международни срещи ще разкрием всичко, което сторихте." Според Ердоган "те трябва да бъдат съдени за подпомагане и подстрекаване към тероризъм".

Той вече е критикувал Берлин, че дава убежище на турци, потърсили защита от продължаващата чистка в Турция слез неуспешния опит за преврат миналото лято. Германското правосъдие смята, че поискалите закрила ще бъдат изправени пред политически мотивирани процеси в родината си. Ердоган посреща това с обвинения, че страната е станала "убежище" за терористи и не се съобразява с интереите на други държави, свързани с националната им сигурност.

В четвъртък в три германски града бяха отменени в последния момент срещи на част от местните около 1.4 милиона турски граждани с министрите на правосъдието Бекир Боздаг и на икономиката Нихат Зейбекчи.

Решението е на местните власти, които обясняват, че са го направили от съображение за сигурност, включително защото избраните места са се оказали твърде тесни за очакваните хиляди участници. След отмяната в Гагенау в петък се наложи евакуация на сградата на общинския съвет заради бомбена заплаха. В Кьолн съботната среща на Боздаг бе анулирана, защото е била обявена като театрална постановка, а не като митинг. Трети град – Фрехен, също отмени неделното участие на икономическия министър.

Мартин Шефер, говорител на външното министерство каза, че федералното правителство няма общо със случващото се и призова турските политици да спрат "да наливат масло в огъня" чрез критики по медиите. В четвъртък, обаче, посланикът в Анкара бе извикан да даде обяснения за действията на Берлин.

"Това се превръща в систематична практика на "дълбоката държава" в Германия", каза Чавушоглу, припомняйки отменена среща на Ердоган с турци през 2016 г. Той използва термина, с който в Турция наричат представата за нелегална мрежа от силови структури, политици и бизнесмени, овладели държавни структури и използавщи ги за частни интереси.

Министър Зейбекчи се закани, че в неделя ще пътува за среща в Кьолн. Наш дълг е да влезем в битка, победата принадлежи на Аллах. Ако пак не ни дадат разрешение, ще обикаляме от кафене на кафене, от къща на къща и въпреки всичко ще се срещнем с нашите граждани в Германия", цитира думите му Анадолската агенция. "Нека погледнат в историята си. Виждаме, че стари болести отново изпълзяват.

Дневник