Корупцията в България продължава да е бреме, тегнещо върху способностите на правителството и подкопава доверието на обществото и бизнеса в съдебната система и в други правителствени институции. Това е един от изводите в поредния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на правата на човека по света през 2016 г., цитиран от БТА.

Частта, посветена на България, съдържа 43 страници.

Социална нетолерантност

Основен проблем за страната остава маргинализацията и социалната нетолерантност към ромското малцинство. Нарастващата социална нетолерантност към бежанците също е отбелязана в доклада, посветен на човешките права.

В него се споменават сигнали за религиозна дискриминация и тормоз, недостатъци в процесите и политиките за интеграция на бежанците, сигнали за изборни измами, за насилие на полов признак и за дискриминация срещу жените, за насилие срещу деца, за нарастващ онлайн антисемитизъм, за трафик на хора, за дискриминация на хора в неравностойно положение, на представители на етническите малцинства и на представители на общността на гейовете, лезбийките, транссексуалните и интерсексуалните. Има и социална стигма срещу хората с ХИВ и СПИН. Има сигнали и за случаи на детски труд и на дискриминацията срещу членове на малцинствата в трудовата среда.

Безнаказаността е проблем

Други сигнали за проблеми с човешките права включват случаи на полицейско насилие, тежките условия в затворите и центровете за задържане и отлаганията и бавенето в съдебната система.

Документът акцентира ивърху продължаващото влошаване на медийната среда, дължащо се на корпоративна и политическа зависимост.

В България гражданските власти са запазили ефективен контрол върху силите за сигурност. Правителството предприе стъпки, за да даде под съд и накаже официални представители в службите за сигурност и на други места, които извършват злоупотреби. Но действията на властите не бяха достатъчни и безнаказаността бе проблем, се казва в доклада на Държавния дсепартамент.

Дневник