Двукратният шампион Рафаел Надал продължи впечатляващото си представяне в Акапулко с категорична победа над Марин Чилич.

Испанецът даде едва три гейма на поставения под номер 3 хърватин и ще срещне американеца Сам Куери във финала на турнира от категория "АТП 500".

Надал имаше нужда от 84 минути за успеха с 6:1, 6:2, а Куери спря устрема на Ник Кириос от Австралия след обрат с 3:6, 6:1, 7:5.

Носителят на 14 титли от Големия шлем продължава страхотната си серия в мексиканския турнир, където участва за трети път. Той има 14 победи от 14 мача и е спечелил всеки един от 28-те сета, които е изиграл до момента.

Надал игра изключително солидно от основната линия срещу Чилич и показа здрави нерви във всички ключови моменти от двубоя. Той реализира четири пробива от десет възможности и нито веднъж не загуби подаването си, въпреки че съперникът му имаше седем шанса да пробие.

Испанецът започна ударно мача - сервис гейм на нула, последван от пробив, който беше затвърден с лекота. Чилич не успя да удържи и второто си подаване, а малко по-късно бившият номер 1 вече водеше с 5:0.

Хърватинът спря серията на съперника за 1:5, а в следващия гейм имаше три поредни точки за проби при 40:0. Надал обаче ги спаси, след това отрази още една възможност за пробив, преди да затвори сета в своя полза.

Шампионът от 2005 и 2013 г. започна страхотно и втората част - с пробив на нула. Той затвърди предимството си, въпреки че Чилич стигна до шанс за рибрейк, и дори беше близо до втори пореден пробив, но хърватинът успя да се закрепи в сета.

Битката на корта ставаше все по-зрелищна, а хърватинът получи възможности да пробие подаването на бившия номер 1 както в четвъртия, така и в шестия гейм. Надал обаче играеше хладнокръвно и не се пропука, за да стигне до аванс от 4:2.

В седмия гейм испанският тенисист нанесе решаващ удар с втория си пробив в този сет, след което приключи мача с категоричен сервис гейм.

"Трябва да играя много добре, за да спечеля такава победа срещу играч като Марин, така че съм доволен от представянето си. Бях концентриран във важните моменти, спасих много точки за пробив с добри удари. Наслаждавам се на атмосферата тук и очаква финала с нетърпение", каза Надал след победата.

В другия полуфинал Куери и Кириос изиграха един от най-скоростните трисетови мачове в турнира. Битката между двамата, в която сервисът решаваше повечето разигравания, продължи само 94 минути.

В първия сет австралиецът, който в четвъртфиналите отстрани поставения под номер 1 Новак Джокович, изигра впечатляващ първи сет. Той загуби едва четири точки в своите сервис геймове, като не даде на съперника нито една възможност за пробив, а в същото време реализира две от своите пет.

Във втория сет обаче Куери на свой ред отговори със солиден начален удар. Американецът стигна до три шанса за пробив и реализира всичките, а на свой сервис загуби само пет точки и нито веднъж не беше изправен пред опасност да загуби подаването си.

Двамата продължиха битката от начален удар в третия сет, в който имаше само две точки за пробив. Първата се откри пред Кириос в петия гейм, но Куери се измъкна.

Американецът нямаше точка за пробив в първите пет подавания на австралиеца, но получи своя шанс при 6:5. Той беше с цената на мачбол и 29-годишният тенисист от Лас Вегас не пропусна възможността за място във финала.

Куери ще преследва девета титла в кариерата си при 16-ия си финал в турнирите на АТП. Това обаче ще е едва вторият му мач за трофей от категория "АТП 500". Първият беше в Мемфис през 2010 г., когато победи сънародникът си Джон Иснър.

Надал се класира за 103-ия финал в професионалната си кариера, а в неделя ще опита да спечели 70-ата си титла. И двамата финалисти в Акапулко търсят първи трофей през 2017 г.