Регулаторите в Европейския съюз дадоха одобрението си на проект в Унгария за разширяване на местна ядрена централа с реактори по договор, който е финансиран и изпълняван от Русия.

Това ще разшири руското влияние върху енергийната политика на Унгария и така Москва ще получи още един коз за прокарване на интересите си в ЕС, коментира "Ройтерс".

Договорът за два нови реактора на стойност 12 милиарда евро бе подписан с руската държавна корпорация "Росатом" през 2014 г. Русия предложи и изгоден заем за финансиране на строителството.

След продължителен дебат и проверки за това дали няма скрита държавна помощ в проекта регулаторите в Брюксел постановиха в понеделник, че мерките на правителството в Будапеща са достатъчна гаранция, че операторът няма да получи нечестна компенсация и предимство пред останалите доставчици на енергия.

АЕЦ "Пакш" ще продължи да бъде собственост и да бъде опериран от унгарската държава.

Русия отпуска 10 млрд. евро от общата сума, а останалото добавя Унгария.

Първият от двата реактора ВВЕР 1200 трябва да бъде готов през 2025 г., а вторият - година по-късно.

Централата произвежда над 50% от енергията в страната и с решението си Брюксел премахна последната пречка за разширяването ѝ.

В момента в "Пакш" има 4 по-малки съветски реактора ВВЕР 440 с обща мощност около 2000 мегавата. Те са построени в периода 1982 - 1987 г. и трябва да бъдат изведени от експлоатация между 2023 и 2037 година.

"Росатом" приветства решението на Европейската комисия и заяви готовност да премине към активната фаза на реализиране на проекта, съобщи "Интерфакс".

В Унгария либералната зелена партия LMP, която настояваше за референдум за "Пакш-2", заяви, че сделката е сключена тайно от обществото и излага страната на безконтролно руско влияние.

Правителството на премиера Виктор Орбан си изгради през последните години репутацията на представител на някои руски интереси в ЕС, включително за отмяна на санкциите, наложени заради анексирането на Крим през 2014 г. Будапеща усилено работи и за дългосрочни отношения с "Газпром", най-вече заради очакванията руската корпорация да държи по-големи количества в унгарските газови хранилища.

Що се отнася до ядрената централа, правителството на няколко пъти заяви, че разширяването ѝ е в интерес на дългосрочната енергийна сигурност на страната и че Русия има по-малко икономическо влияние в Унгария, отколкото в западните държави.

Дневник