Европейският съюз трябва да преразгледа финансирането си за Турция – това намекна говорителят на канцлера Ангела Меркел Щефен Зайберт.

На въпрос дали ЕС трябва да спре фондовете, които подготвят Турция за членство, заради растящите различия между Анкара и Европа, Зайберт отвърна:

"Въпросът дали плащанията постигат първоначалната си цел трябва да се задава непрекъснато, както ЕС прави с всичките си разходи".

Коментарът на Зайберт идва след като вчера австрийският канцлер Кристиан Керн за пореден път призова ЕС да спре преговорите за присъединяване на Турция и да ореже помощта от 4.5 млрд. евро до 2020 г.

Напрежението между Анкара и Берлин ескалира в последните дни. През уикенда на двама турски министри не бе позволено да проведат предизборни митинги в германски градове, като властите се позоваха на съображения за сигурност.

Това вбеси държавния глава Реджеп Ердоган, чиито министри трябваше да агитират за референдум, който да събере огромна част от властта в ръцете на държавния глава. Той нарече решението на Берлин "нацистка практика".

Зайберт определи сравнението като "абсурдно" и призова към спокойствие. "Подобни сравнения са винаги абсурдни и неуместни, защото водят само към едно – тривиализация на престъпленията срещу човечеството", каза той, цитиран от "Ройтерс".

Зайберт посочи, че Германия ще продължи да позволява на турски политици да провеждат събития за референдума, стига да са открити за намеренията си и да не раздухват вътрешни конфликти на европейска почва. Близо 1.5 млн. турски граждани, които живеят в Германия, имат право на глас в допитването.

Други реакции

Германският министър на правосъдието Хайко Маас определи като "нелепи, злобни и неправдоподобни" думите на Ердоган. "Ердоган иска да ни провокира. Трябва да внимаваме да не се поддадем на тази провокация", каза Маас.

Министърът подчерта, че Берлин няма желание да изостря дипломатическия спор, и добави, че не подкрепя обща забрана за публични изяви на турски министри в Германия.

След среща на министрите на външните работи и отбраната на страните от ЕС думите на Ердоган коментираха и германския министър на отбраната Урсула фон дер Лайен и министърът на външните работи Зигмар Габриел.

"Това, което е решаващо за нас, е да успокоим ситуацията..., да станем отново по-обективни по отношение на тона", заяви Урсула фон дер Лайен.

Габриел на свой ред посочи, че страните от ЕС имат общ интерес да не допускат партньорката им от НАТО Турция "да се отклони още по на изток".

"Дори и във време на военна диктатура в Турция никой не е искал да поставя под въпрос членството ѝ в НАТО. Това е било така по същите причини, поради които е и днес: ние не искаме тя да се хлъзне в грешната посока", посочи той.

"Едно нещо е ясно. Всички ние имаме интерес вътрешнополитическите напрежения в Турция да не бъдат внасяни в Германия", заяви още външният министър. Същевременно той подчерта, че властите подкрепят свободата на изразяване и че е нормално турските политици да искат да се обърнат към своите съграждани.

Последният спор между Анкара и Берлин

Берлин държи на добрите отношения, но ще продължи да притиска Анкара за справедлив процес за родения в Германия журналист Дениз Юджел, който е в затвора, очаквайки процес по обвинения в пропаганда в полза на терористична групировка, заяви Зайберт.

Юджел бе задържан на 14 февруари, след като писа за имейли, откраднати от електронната поща на Берат Албайрак - енергиен министър и зет на президента Реджеп Ердоган. Пощата на Албайрак бе разбита от левичарска хакерска групировка.

Президентът обвини Берлин, че в продължение на месец е приютил журналиста в консулството в Истанбул, преди да го предаде на властите. "Казват ни: "Защо раздухвате случая?" Само чакайте, ние тепърва започваме. На няколко международни срещи ще разкрием всичко, което сторихте." Според Ердоган "те трябва да бъдат съдени за подпомагане и подстрекаване към тероризъм".

Турците в Германия

"Ердоган отиде твърде далеч. Германия не трябва да слиза на неговото ниво", заяви пред "Ройтерс" Гьокай Софуоглу, председател на Турската общност в Германия, която обединява 270 организации.

Той каза още, че е разговарял с полицията, след като получил съобщения, обвиняващи го, че е терорист, заради критиките към Ердоган и предстоящия референдум за разширяване на правомощията на турското президентство.

Софуоглу призова обаче властите да не ограничават достъпа на Ердоган или други турски политици до Германия, тъй като по думите му е важно да се даде положителен пример и да се запазят правата на свобода и изразяване.

Дневник