Българската агенция по безопасност на храните се подготвя да направи анализ и сравнение на качеството на храните, които се предлагат на българския пазар и еквивалентите им на западно-европейския пазар. Засега агенцията е на ниво проучване и първата задача е да се идентифицират групите храни, които да бъдат изследвани, както и страните с които да бъдат сравнени, съобщиха от БАБХ за "Дневник".

Поводът е кампанията на Вишеградската четворка да постави на обсъждане пред Европейския съюз разликите в качеството на едни и същи продукти в Източна и Западна Европа и то да бъде изравнено. Веднага след обявяването й, и българският министър на земеделието и храните проф. Христо Бозуков присъедини България към каузата и нарече двойния стандарт "недопустима дискриминация".

Досега агенцията не е правила подобни изследвания, защото не е имала повод - нито е получавала подобни сигнали, нито има такова законово задължение, поясниха от БАБХ. Според говорителя на Агенцията Денислав Василев от подобно изследване и в случай, че наистина проличи двоен стандарт, България би могла само да спечели, но е много важно сравнението да бъде направено обективно и ефективно. След това, за да се промени нещо наистина зависи от решенията на европейско ниво, така че се опира до политиката.

Изследванията, които са направени в Унгария и Чехия, показващи разминавияна в състава на различни храни, са за качеството на продуктите, а не за безопасността им, подчертават още от Българската агенция по храните. "Тези храни не са опасни, всички съставки са позволени за влагане, но какви са и в какво количество е вече друг въпрос", казва Василев. По думите му наистина има разлика във вкусовите предпочитания на народите, с което част от производителите обясняват разликите в съставките на продуктите си в различните държави, но вероятно се прави и с заради финансови съображения.

"За БАБХ като контролен орган е от съществено значение храните, предлагани на пазара, да са безопасни за консуматорите и да са етикетирани правилно, за да могат потребителите да направят своя информиран избор. Двойственият стандарт в ЕС спрямо различните държави членки да бъде спрян или да бъде редуциран в максимална степен. За предстоящото председателство на Съвета на ЕС един от приоритетите на България ще бъде "Измамите с храни" и заблуждаващите практики. По него работим още преди да се повдигне въпроса с двойствения стандарт за различните държави" - посочи в съобщение до медиите Хранителната агенция.

Dnevnik.bg