Имаме период до декември, до заседанието на Съвета на ЕС, в който трябва да формираме и нашето национално виждане като равноправна държава членка, какво очакваме от съюза, какъв ще бъде нашият принос в развитието на ЕС. Това каза служебният вицепремиер Деница Златева след заседанието на правителството за Бялата книга за бъдещето на Европа, която беше представена от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

"За нас е важно, че ЕС трябва да запази своята солидарност, цялост. Има представени пет сценария, които са само начална точка за тази дискусия. В рамките и на Министерския съвет, и на президентската институция, и с представители на гражданското общество разговорите ще започнат, като финализирането им ще бъде оформянето на национална позиция, която ще бъде защитена по време на съвета", каза още Златева.

Тя смята, че България няма ползи от допълнителното фрагментиране на Европа – на ядро и периферия, и е за запазването на единството и целостта на Европа. Златева добави, че правителството все още не е обсъждало плюсовете и минусите от петте сценария в Бялата книга и смята, че това ще бъде един доста дълъг процес.

Бъдещето на ЕС- тема на българското председателство

Темата за реформите в ЕС, за пътя, по който ще се развива, ще бъде и основна тема по време на българското председателство. "След съвета през декември от 1 януари България поема лидерската роля в ЕС и това изисква от нас не само по-голяма отговорност, но също така и едно по-различно ниво и качество на дебата и политическите решения, които предстои да вземем като пълноправна държава членка", каза още Златева.

Днес правителството реши, че България ще подкрепи преизбирането на досегашния президент на Европейския съвет – Доналд Туск, и че ще настоява за Европа на една скорост.

Ефективна правна система - за да бъдем от "бързите"

Ефективна правна система, последователност и воля. Това според служебния външен министър Ради Найденов е необходимо, за "да бъдем от бързите страни" в ЕС. За да бъдем от бързите, трябва по-бързо да се доближим до реда, който са създали страните основателки, каза Найденов.

"Сценариите в Бялата книга са предложени като провокация за дебат каква да бъде Европа. Изборът е на страните, които участват", каза Найденов за петте сценария за бъдещо развитие в Бялата книга. Според него може да има и хибридни варианти. Радев е убеден, че България трябва да участва в интеграционните структури като общи сили за сигурност, прокуратура и други. "За да бъдем единни и силни като ЕС, трябва да отговаряме на предизвикателствата, които съществуват. Важното е да се запази единството", каза Найденов.

"В момента много бягаме от един термин - "Европа на различни скорости". Фактически как живее Европа в момента? Едни страни са в Европа, други не са. Едни страни са в Шенген, други не са. Когато го казвам, не е въпрос само на бедни и богати. Дания не е член на еврозоната. Бедни ли са датчаните? Нека да разчупим клишираните образи за едното и другото – за бяло и черно", коментира Найденов.

Дневник