Високопоставен американски военен за пръв път официално обвини Русия, че е разположила в Европа крилати ракети, които според САЩ са създадени и въведени на въоръжение в нарушение на международен договор.

"Ню Йорк таймс" съобщи в средата на февруари, че според представител на администрацията на президента Доналд Тръмп това вече е факт, но той запази анонимност.

В сряда ген. Пол Селва, зам.-председател на Съвета на началник-щабовете на американската армия, заяви, че ракетите с наземно базиране и кодово наименование на Запад SSC-8, са разположени в нарушение на "духа и целите" на договора от 1987г. за контрол над ядрените сили с малък и среден обсег.

"Тази система представлява риск за повечето ни съоръжения в Европа и смятаме, че руснаците умишлено са я разположили, за да представлява заплаха срещу НАТО и обектите в зоната на отговорност на НАТО", каза Селва по време на изслушвания пред Комисията за въоръжените сили към Камарата на представителите във Вашингтон.

Според публично достъпни данни става дума за подобрена версия на ракета, която в Русия е известна като 9М729. Договорът от 1987г., сключен между Роналд Рейгън и Михаил Горбачов, позволява морската версия 3М14 от комплекса "Калибр-НК", който руската армия използва в Сирия. Но поне от 8 години Вашингтон и Москва спорят за разработването на сухопътна версия от руснаците. Москва отвръща, че и американците тайно развиват модернизирани версии на обхванатите от споразумението ракети.

Договорът с 30-годишна давност засяга балистични и крилати ракети, способни да носят ядрено оръжие, с обсег 500-5000 км.

Няма официални данни какви точно са параметрите на SSC-8, поради което има и спекулации, че това е сухоземна версия на крилатата ракета Х-101 с обсег над 5500 км или на модификация на "Искандер-М".

Източник на на "Ню Йорк таймс" посочи миналия месец, че изглежда руснаците са разположили един такъв ракетен дивизион на полигона "Капустин яр" в южната част на Централния военен окръг и още един с неизвестно местонахождение.

Администрацията на Тръмп обвинява предшествениците си от екипа на Барак Обама, че не са успели да спрат руския проект още докато е бил разработван и тестван в нарушение на договора от 1987г.

Съответен осъдителен доклад на Държавния департамент имаше през юли 2014г., а обвинението бе повторено и през 2015г. Тогава Русия критикува САЩ, че водели "мегафонна дипломация" и само вдигали шум с цел оказване на натиск.

Дневник